گرماژ چیست و وزن کاغذ، مقوا و کارتن چگونه اندازه گیری میشود؟

گرماژ چیست و چگونه محاسبه میشود؟

گرماژ از مهم‌ترین معیارهایی است که کیفیت یک نوع کاغذ بر اساس آن تعیین خواهد شد. به طور کلی گرماژ مفهومی است تخصصی که از سوی تولید‌‌کنندگان ‌و خریداران حرفه‌‌‌ای ‌مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. گرماژ موجب کیفیت، دوام و استحکام یک نوع کاغذ‌ می‌شود. یعنی گرماژ مقوا بیشتر از گرماژ کاغذ و هرکدام از آنها در یک رده گرماژی تولید می‌شوند.

گرماژ چیست؟

به وزن یک مترمربع در یک کاغذ گرماژ گفته‌ می‌شود. در واقع گرماژ به عنوان یک معیاری است که بر حسب آن وزن کاغذها تعیین‌ می‌گردد. افزایش عدد گرماژ به معنای افزایش وزن و ضخامت کاغذ است و بالعکس. بالطبع نیز به موازات افزایش گرماژ به کیفیت کاغذ نیز افزوده‌ می‌شود. مهم‌ترین نکته‌‌‌ای ‌که در این خصوص باید بدانید این است که هر نوع و هر سبکی از انواع محصولات ( کاغذ، کارتن، مقوا ) مقدار معینی از گرماژ برایش در نظر گرفته‌ می‌شود. یعنی نوع محصول در تعیین میزان گرماژ نقش خواهد داشت.

آیا گرماژ در تعیین هزینه اثر دارد؟

بله قطعا در شرایطی که گرماژ و وزن بیشتری در تولید یک کاغذ در نظر گرفته‌ می‌شود در کیفیت و هزینه خرید آن نیز اثرگذار خواهد بود. به همین دلیل است که در هنگام ثبت سفارش تولید انواع کاغذها و مقواها گرماژ آن‌ها نیز تعیین‌ می‌شود.

حداقل میزان گرماژ انواع کاغذ چقدر است؟

عدد گرماژ معمولا از 38 آغاز‌ می‌شود و در هر نوع کاغذ افزایش‌ می‌یابد. کاغذهای تحریر از حداقل گرماژ 70 تا حداکثر 120 تولید‌ می‌شوند و مقواهای کارتی از 180 تا 300 گرماژ آن‌ها تعیین‌ می‌گردد. اما در حالت کلی مقوا از گرماژ 180 تا 500 قابلیت تولید دارد. گرماژ استاندارد یک کاغذ که این روزها به شکل روزانه در دسترس عامه مردم مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد 80 گرم است. ولی در صنعت چاپ به طور عمده 60 گرم برای تولید کاغذهای چاپی در نظر گرفته‌ می‌شود.

گرماژ انواع مقوا

مقواها انواع مختلفی دارند که هر کدام‌شان برحسب کاربرد در گرماژهای متفاوت تولید‌ می‌شوند.

  • پشت طوسی

این نوع مقوا از مواد اولیه بازیافتی تولید شده و در بخش‌هایی کاربرد دارد که چندان مساله بهداشتی بودن مقوا و سلامت محصول داخل آن اهمیت ندارد. از این نوع مقواها برای محصولاتی با وزن نسبتا سبک همچون انواع اسباب بازی‌ها، ابزارآلات و تجهیزات مختلف استفاده‌ می‌شود. این‌ها مواد خوراکی نیستند و بهداشتی بودن آن مد نظر نیست. طیف گرماژ این مقوا از 180 تا 500 است.

  • ایندربرد(پشت سفید)

مقوا پشت سفید ایندربرد هم گفته‌ می‌شود. از این مقوا در صنعت داروسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. از 180 تا 500 حداقل و حداکثر گرماژ تولید این دسته از مقواها هستند.

  • گلاسه

این نوع مقوا در بسته بندی محصولاتی که وزن کمتری دارند استفاده می‌شود. بنابراین وزن گرماژ آن را نیز در عدد کمتری تولید‌ می‌کنند. برای مثال نیاز نیست که برای تولید جعبه‌های چایی یا داروهای کوچک از گرماژ زیاد استفاده کنیم. گرماژ حداقلی 200 و گرماژ حداکثری 300 برای تولید گرماژ مقوا گلاسه استفاده‌ می‌شود.

کرافت نیز نوع دیگری از مقوا است که دارای استحکام و مقاومت بالایی است. به طور کلی حداقل گرماژی که برای آن در نظر گرفته می شود 40 گرم است. تولید کنندگان تا 140 گرم هم می توانند ضخامت این کرافت را لحاظ کنند.

بیشتر بدانید: گرماژ انواع مقوا و استانداردهای آن

ضخامت یا وزن کارتن

کارتن ها از به هم پیوستن تعدادی لایه مقوا تولید می شوند. تعداد لایه های کارتن ها از دو لایه ( سینگل فیس) شروع شده تا هفت لایه قابلیت طراحی و تولید دارند. بنابراین طبیعی است که ضخامت یک کارتن وابسته به میزان گرماژ لایه هایی است که در آن استفاده شده است. به هر میزانی که تعداد لایه ها و میزان ضخامت لایه ها افزوده گردد، ضخامت کارتن هم به تبع آن ها افزایش خواهد داشت. در نتیجه نمی‌توان اعداد خاصی را به عنوان طیف گرماژی کارتن ها تعیین کرد. بلکه این مساله کاملا متغیر و وابسته به بخش های طراحی شده در کارتن ها است.

بیشتر بخوانید: انواع ورق کارتن

چگونه تشخیص دهیم گرماژ یک کاغذ زیاد است یا کم؟

به طور عمده اگر چندان آشنایی با فرموهای خاصی برای تعیین گرماژ یک کاغذ ندارید صرفا از ضخامت و وزن یک کاغذ‌ می‌توانید حدودی تشخیص دهید که آیا گرماژ زیادی دارد یا خیر. اگر یک کاغذ را در دست گرفتید و متوجه شدید که کاغذ سنگین است این اطمینان را داشته باشید که گرماژ آن زیاد است و یک کاغذ با کیفیت خریداری کرده‌اید. فرمولی که برای گرماژ تعیین شده g = ( m / A ) * 1000 است. گرماژ مساوی است با وزن تقسیم بر مساحت یک کاغذ ( طول ضربدر عرض) ضربدر 1000.

g = گرماژ

m = جرم کاغذ بر حسب گرم

A = مساحت کاغذ بر حسب میلی متر مربع

البته یکسری ابزارهای اندازه گیری هم وجود دارد که توسط آن ها می شود ضخامت کاغذ ها را تعیین کرد. مثل : کولیس یا میکرومتر یا ابزاری که به عنوان ضخامت سنج شناخته می شود. در این ابزارها باید کاغذهایی را قرار داد و از آن برای تشخیص میزان ضخامت کمک گرفت.

استانداردهای جهانی در تعیین گرماژ

جالب است بدانید که تمامی اعدادی که به عنوان گرماژ تعیین‌ می‌شوند بر حسب یک استاندارد جهانی است. بنابراین‌ می‌توان اطمینان داشت که گرماژها بر اساس یک سری اصول دقیق و اساسی تعیین شده‌اند.

ضخامت انواع بروشورها و تراکت‌ها چقدر است؟

برای تولید بروشورها و تراکت ها از گرماژ 100 یا بالاتر استفاده‌ می‌کنند. این عدد یعنی 100 و بالاتر در گرماژ برگه‌های دفتر و پوسترها نیز لحاظ‌ می‌شود. به این دلیل که ضخامت برگه ها در این حدود گرماژ متعادل بوده و از جهت هزینه ام برای مشتریان مقرون به صرفه خواهد بود. از سوی دیگر عددی که معمولا برای تهیه یک پوستر تعیین‌ می‌شود 130 تا 170 است.

تلرانس گرماژ چیست؟

تلرانس گرماژ، کاهش یا افزایش گرماژ یک ورق کاغذی یا مقوایی در شرایط رطوبت متفاوت است. در واقع کاغذها و مقواها زمانی که تولید می‌شوند تا حدودی در آن‌ها رطوبت وجود دارد. در این شرایط دستگاه تعیین گرماژ عدد گرماژی مشخصی را تعیین می‌کند. اما پس از این که مدت زمانی از تولید این کاغذها و مقواها گذشت و تا حدودی از میزان رطوبت داخل آن‌ها کاهش یافت، شاهد کاهش گرماژ همان کاغذها و مقواها هستیم. به این پدیده تلرانس گرماژ گفته می‌شود.

سوالات متداول

گرماژ چیه؟

گرماژ در واقع همان وزن و ضخامت یک کاغذ در یک متر مربع است.

گرماژ کم خوبه یا گرماژ زیاد؟

به طور مطلق نمی‌توان تعیین کرد که گرماژ کم یا زیاد گرماژ خوب است یا خیر. خوب بودن یک گرماژ بستگی به نوع محصول دارد. در واقع اگر یک محصول نیازمند گرماژ زیاد باشد و ما آن را در گرماژ کم تولید کنیم مسیر اشتباهی رفته‌ایم. در واقع محصول است که تعیین‌ می‌کند دقیقا باید چه میزان گرماژ را در تولید یک محصول، کاغذ یا مقوا لحاظ کنیم.

گرماژ کاغذ A4  چقدره؟

این کاغذ در دسته کاغذهای سری آ قرار‌ می‌گیرد و حداقل 70 تا حداکثر 120 برای آن وزن یا گرماژ در نظر‌ می‌گیرند.

خاتمه

در مقاله‌‌‌ای ‌که مطالعه کردید اکثر سوالاتی که در زمینه گرماژ مطرح‌ می‌شود را پاسخ گفتیم. اگر همچنان نقاط ابهامی برایتان مطرح است این امکان برایتان وجود دارد که در بخش کامنت‌ها با ما در ارتباط باشید. همچنین در صورت وجود هرگونه ‌سوال می‌توانید با شماره تماس‌ های شرکت ورق کارتن ارتباط بگیرید.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *