انواع ورق کارتن

انواع ورق کارتن دولایه سه لایه پنج لایه هفت لایه

ورق کارتن و انواع آن موضوعی است که ابهامات زیادی در خصوص آن وجود دارد. در مقاله‌ای که در پیش رو دارید در صدد هستیم که اطلاعاتی را در زمینه ورق کارتن، انواع ورق کارتن و ویژگی‌های کلی آن‌ها در اختیارتان قرار دهیم. تا انتها با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که یک کارتن از چه بخش‌هایی تشکیل شده است و این بخش‌ها تا چه حد می‌توانند به دوام و کیفیت یک کارتن کمک کنند.

ورق کارتن چیست؟

به ورق‌کارتن، شیت کارتن هم گفته میشود. ورق‌های کارتن مبنای کار ساخت کارتن های چند لایه هستند. یکی از مصارف پر کاربرد آن در صنعت بسته بندی است. به عنوان مثال برای رسیدن به یک جعبه کارتن با شکل نهایی برای حمل و نقل وسیله‌های مختلف، ابتدا باید یک سری ورق‌های کارتن تولید گردد. به بیانی دیگر ورق‌های کارتنی به جعبه‌های کارتنی در ابعاد و اشکال مختلف تبدیل خواهند شد.

جعبه‌ها یا باکس‌های کارتنی در این روزها مهم‌ترین نقش را در بخش بسته‌بندی ایفا می‌کنند. بنابراین نیاز است که ورق‌های کارتنی که سازنده اصلی آن‌ها هستند با کیفیت و متناسب با بخش مورد استفاده تولید شوند. یعنی یک جعبه کارتنی پیتزا قطعا میزان مشخصی از استحکام و دوام را طلب می‌کند و این حد از دوام و استحکام با یک جعبه کارتنی برای بسته‌بندی محصولات صوتی و تصویری متفاوت خواهد بود. تمام این نکات در هنگام برنامه‌ریزی برای تولید یک ورق کارتنی مد نظر قرار خواهد گرفت.

حال شاید این سوال برایتان مطرح شود که خود همین ورق‌های کارتنی خودشان از چه چیزی ساخته می‌شوند. ورق‌های کارتنی از کاغذ تولید می‌شوند. هر نوع ورق کارتنی با یک نوع کاغذ ساخته می‌شود که همین امر در میزان کیفیت و نوع ورق کارتنی نقش خواهد داشت.

 بیشتر بخوانید: روش های نگهداری انواع ورق کارتن در انبار برای حفظ کیفیت

انواع ورق‌کارتن کدامند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

ورق‌های کارتنی برحسب میزان لایه‌هایی که در آن‌ها به کار رفته به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

این ورق‌کارتن شامل دولایه است که کمترین استحکام را دارد. بنابراین در شرایط بسیار ساده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و چندان مقاومتی ندارد. اما نباید تصور کنید که بلااستفاده است. خیر. ما در شرایطی خاص برحسب نیاز و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مواد اولیه تولید ورق‌های کارتنی بهتر است که از همین سینگل فیس‌ها استفاده کنیم.

این نوع ورق کارتن از یک لایه فلوت و 2 لایه مسطح تشکیل شده است. همین ورق 3 لایه انواعی دارد که شامل: سه لایه لاینر، کرافت، شبه کرافت، تاپ وایت هستند. این نوع ورق کارتنی از سینگل فیس مقاوم‌تر اما از ورق کارتنی 5لایه ضعیف‌تر است. در جعبه‌ کفش ها یا کارتن پستی به کار گرفته می‌شوند که اغلب موارد سه لایه هستند. زیرا حدود وزنی که باید تحمل کنند در همین حد است و بهترین گزینه در این بخش بسته‌بندی می‌باشد.

ورق کارتن چهار لایه از دو لاینر و دو فلوت تشکیل شده است. این چهار لایه یکی درمیان ( یعنی لاینر+فلوت+لاینر+فلوت ) قرار گرفته اند. در صورتی که این ورق کارتن در ساخت جعبه کارتنی استفاده شود، لایه پنجم ضرورتاً لمینت خواهد بود. در نتیجه ورق کارتن چهار لایه به علاوه لمینت 5 لایه کلی می‌شوند. به همین دلیل مقاومت و استحکام بالایی نیز خواهد داشت.

این ورق جزء ورق‌هایی است که بیشترین کاربرد را در حیطه تولید پک‌بسته‌بندی دارد. طبیعتاً بیشتر شدن لایه‌های آن نسبت به ورق سینگل فیس و ورق سه لایه مقاومت، استحکام و دوام آن را نیز افزایش داده و موجب می‌شود بیشترین وزن را متحمل شود. برای مثال جعبه‌های کارتنی که با ورق‌های پنج لایه ساخته شده اند بهترین گزینه برای حمل و بسته‌بندی محصولاتی هستند که حدودا وزنی بین 15 تا 45 کیلوگرم را دارند.

این نوع ورقه‌های کارتنی جزء تولیداتی هستند که کمتر و برای شرایط و کاربردهای خاص تولید خواهند شد. زیرا که تعداد لایه‌ها بیشتر است و هزینه آن نیز به نسبت سایر انواع ورق‌های کارتنی زیادتر خواهد بود. یکی از کالاهایی که بسته بندی‌اش را مدیون آن است یخچال فریزر خانگی است.

خواندنی‌ها: رول کارتن سینگل فیس و ابعاد پرمصرف آن

لایه‌های مختلف ؛ فلوت و لاینر

ورق‌کارتن متشکل از لایه‌های مختلف است که به دو دسته لایه مسطح و لایه فلوت تقسیم می‌شوند. برای مثال یک ورق‌کارتن سه لایه متشکل از دو لایه مسطح است که یک لایه فلوت را احاطه کرده‌اند.

فلوت چیست؟

اگر یک ورق کارتن رو مشاهده کنید چند لایه ورق موج دار هستند که مابین لایه‌های مسطح و صاف قرار گرفته‌ است که به آن فلوت کارتن گفته میشود. تعداد کنگره‌ها و موج‌های این لایه متفاوت است. بر همین اساس نیز فلوت به انواعی از جمله A,B,C,E,F تقسیم‌بندی می‌شوند.

این دسته‌بندی به میزان کنگره‌ها، ارتفاع و کیفیت در هر متر مربع اشاره دارد که سبب می‌شود هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال ورق کارتن با فلوت نوع A بهترین گزینه برای ابزارها و وسایل شکستنی هستند. سایر انواع فلوت نیز برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در هنگام سفارش ورق کارتن به چه مواردی باید توجه کرد؟

کیفیت و استحکام ورق کارتن به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها تعداد لایه‌های کارتن است. به میزانی که لایه‌های یک ورق بیشتر باشد میزان استحکام و دوام آن نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر به دنبال یک کارتن خوب هستید بهتر است که لایه‌های بیشتری در ساخت ورق آن به کار گرفته شده باشد.

هر چقدر که لایه‌های بیشتری در ورق کارتن لحاظ شده باشد به همان میزان در برابر ضربه و انواع آسیب‌ها مقاومت خواهد داشت. این موضوع نشان می دهد که باید نوع محصول و میزان حساسیت آن را در بسته بندی لحاظ کنید تا بهترین نوع ورق کارتن را در ساخت جعبه کارتنی و مقوایی انتخاب گردد.

برآورد قیمت هر شیت کارتن

هزینه‌های مربوط به خرید ورق کارتن امری کاملا متغیر است. همانطور که در طول مقاله مشاهده کردید ورق کارتن انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که تاثیر مسقیمی روی هزینه سفارش ورق کارتن خواهد داشت. بنابراین در این بخش نمی‌توان هزینه‌ای را تعیین کرد. توصیه ما این است که در ابتدا با متخصصین و فروشندگان حرفه‌ای مشورت‌هایی را داشته باشید. زیرا آن‌ها می‌توانند بر حسب نیازی که شما دارید بهترین نوع ورق کارتن را پیشنهاد دهند و در نهایت هزینه را از آن‌ها جویا خواهید شد.

علاوه بر آن نیز میزان سفارش و شرکتی که قرار است با آن‌ها همکاری داشته باشید نیز هزینه‌های متفاوتی را برای انواع ورق اعلام می‌کنند. بنابراین نمی‌توان هزینه‌ای ثابت را برای تمام انواع ورق کارتن اعلام کرد.

مرتبط بخوانید: نحوه محاسبه قیمت ورق کارتن

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم که مهم‌ترین و اصلی‌ترین اطلاعاتی که باید در زمینه ورق کارتن داشته باشید را در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که همچنان سوالات و ابهاماتی در زمینه انواع ورق‌های کارتنی و نیز ویژگی‌های اصلی آن‌ها دارید توصیه می‌کنیم که در بخش کامنت‌ها آن‌ها را مطرح کنید. زیرا که در اسرع وقت متخصصین و کارشناسان حرفه‌ای ما به آن‌ها پاسخ خواهند گفت. از سوی دیگر برای خرید و سفارش انواع ورق‌های کارتنی می‌توانید با شماره تلفن‌های ما تماس بگیرید.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

4/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در ورق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *