رول کارتن سینگل فیس و ابعاد پر مصرف آن

رول کارتن سینگل فیس

رول کارتن سینگل فیس در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. برخی از این رول ها نسبت به سایر آن‌ها کاربرد بیشتری دارند. در واقع پرمصرف تر از دیگر ابعادها هستند. در این مقاله توضیحاتی را به بیانی ساده و روان در خصوص انواع رول کارتن سینگل فیس و ابعاد پرمصرف آن به همراه ترکیبات در بازار را مطالعه خواهید کرد. با ما همراه باشید.

انواع مختلف ارائه سینگل فیس

کارتن سینگل فیس به دو صورت تولید و عرضه می‌شوند.

 • شیت(ورق)
 • رول

کارتن سینگل فیس در واقعیت به صورت رول ساخته می‌شود. شرکت‌هایی که تولید کننده بر حسب نیاز مشتری و شرایط کلی به کار گرفته میشود که یکی از محل‌های به کار گیری صنعت چاپ و بسته بندی است.

شکل و نحوه ارائه سینگل فیس به مشتری توسط وی درخواست و یا از طریق پیشنهادات فروش به نسبت نیاز با کمترین دور ریز انتخاب میگردد. یعنی در مواردی سینگل فیس به صورت شیت و در برخی شرایط دیگر به شکل رولی عرضه می‌کنند.

بدانید: رول و ورق کارتن سینگل فیس یا دو لایه

رول کارتن سینگل فیس و صنعت پرکاربرد آن

سینگل فیس به نوعی از دو لایه مقوا تشکیل شده است. که به عنوان ماده اولیه تولید کارتن و جعبه های مقوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شکل رولی تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. رول هایی که تولید شده‌اند در طول و عرض های مختلفی هستند. برخی از آن ها ابعاد زیادی دارند و برخی دیگر در طول و عرض کمتری آماده شدند.

رول کارتن سینگل فیس یا همان دو لایه از یک لاینر ( مسطح ) و یک فلوت ( ورق کنگره‌ای ‌یا کنگره دار ) از جنس کاغذ و مقوا تشکیل شده است. زمانی که این نوع ورق در تولید کارتن به کار گرفته می‌شود یک سمت از آن لمینت می‌گردد تا کارتن لمینتی ساخته شود. بنابراین یک فلوت در احاطه دو لایه لمینت و لاینر قرار می‌گیرد. لمینت تا حدودی به مقاومت ورق کارتن می‌افزاید و سبب می‌شود جعبه تولید شده استحکام خوبی پیدا کند.  نقشی که لایه فلوت دارد این است که به انعطاف ورق سینگل فیس کمک می‌کند و در نهایت جعبه تولید شده از این نوع ورق کارتن از محصول داخل خود حفاظت خوبی دارد.

رنگ سینگل فیس

ورق های سینگل فیس در دو رنگ سفید و قهوه‌ای ‌قابل تولید است و با توجه به در خواست و سفارش مشتری تولید انجام خواهد شد. اما در حالت کلی رنگ آن قهوه ای است.

جنس سینگل فیس

جنسی که سینگل فیس دارد بستگی به جنس فلوت و لاینر مورد استفاده در آن دارد. برای مثال لاینر مورد استفاده در این نوع ورق های کارتنی می‌توانند از جنس کرافت، ایرانی و تست باشند. هر کدام از این ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و در یک بخشی از تولیدات می‌توانند نقش به سزایی ایفا کنند و همین ترکیب می‌تواند در فلوت کارتن هم صدق کند. این فلوت‌ها دارای نوع و ویژگی های متنوعی هستند.

خواندنی ها: کارتن سینگل فیس و دانستنی های مهم درباره آن

ابعاد پرمصرف و پرکاربرد سینگل فیس

به طور کلی رول های سینگل یا دو لایه در ابعاد و گرماژ مختلف تولید می شوند. به همین دلیل هر تولید کننده برحسب محصولی که سفارش گرفته است یک نوع از این رول ها را انتخاب می کند. اما به شکل آماری موارد زیر از انواع پر مصرف سینگل ها محسوب می شوند:

 • عرض120 تا 180
 • ترکیبات به ترتیب آمار کاربرد:
 1. تست_ایرانی
 2. سفید_ایرانی
 3. تست_فلوت

*عرض تمامی رول‌های سینگل در طیف 120 تا 180 قرار دارد .

*ترکیب‌های مختلفی نیز برای تولید ورق دولایه وجود دارد که موارد 1 تا 3 کاربرد بیشتری دارند ولی ترکیب تست_ایرانی در صدر موارد پرکاربردها قرار دارد.

کاربردهای کلی سینگل فیس

سینگل فیس ( دولایه ) بهترین گزینه برای تولید انواع کارتن‌هایی هستند که در ابعاد کوچک تولید می‌شوند یا این که کارتن ها نیاز به تحمل وزن زیاد نیستند. همانطور که گفته شد تعداد لایه‌های ورق سینگل فیس زیاد نیست. در نتیجه مقاومت بالایی در برابر وزن ندارد. در شرایطی که تولید کننده‌های محصولات مختلف محصولاتی سبک و با وزن کم را می‌خواهند بسته بندی کنند از کارتن‌هایی استفاده می‌کنند که از ورق سینگل فیس تولید شده باشد. برای مثال بهترین گزینه‌ها برای بسته بندی با کارتن‌های سینگل فیس موارد زیر هستند:

 • انواع لامپ‌های کوچک
 • لوازم الکتریکی در ابعاد کوچک
 • بسته بندی انواع خشکبار و آجیل و شکلات و…
 • انواع ماگ و لیوان
 • وسیله‌های تزئینی در ابعاد و وزن کم
 • کارتخوان
 • و تمامی وسیله‌های کم وزن دیگر…

از دیگر کاربردهایی که می توانیم برای سینگل فیس برشمریم:

 • به کار گیری آن ها در تاسیسات دریایی
 • محافظ انواع لوله‌ها در خطوط لوله انواع شرکت های تولید کننده لوله های پلی اتیلن و گالوانیزه
 • قابلیت ضربه گیری و به کارگیری در بسته بندی های مختلف جهت پیشگیری از آسیب به وسیله ها، ابزارآلات و ماشین‌آلات ( در این مواد از فلوت هایی استفاده می شود که به دلیل تراکم بالای کنگره‌ها، انعطاف پذیری بالایی به سینگل فیس می دهند. مثل C و  B.)
 • لایه ای محافظتی مابین ام دی اف و به طور کلی صنایع چوب
 • به کارگیری سینگل فیس هایی با تراکم کنگره های C و  B به عنوان تقسیم کننده
 • استفاده از سینگل فیس های E فلوت با لایه های سفید رنگ در بخش بسته بندی مواد غذایی مثل لایه زیرین پیتزا
 • و…

استفاده از سینگل فیس در مرغداری ها

یکی از کاربردهای رایج رول کارتن سینگل فیس بهره مندی از آن‌ها در مرغداری ها است. این کارتن‌ها را در کف مرغداری ها قرار می‌دهند و به عنوانی وسیله‌ای ‌کارآمد جهت جلوگیری از آلودگی کف سالن مرغداری کاربرد دارد. در فواصل زمانی مشخصی هم این رول ها را جمع آوری کرده و رول‌های تازه‌ای ‌استفاده می‌کنند. سینگل فیس ها از بهترین گزینه‌های جایگزینی به جای خاک اره و پوشال است که خوشبختانه این روزها رول کارتن سینگل فیس در مرغداری ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت

هزینه انواع رول های دولایه بر حسب کیلو محاسبه می‌شود. یعنی رول های خرید شده را در باسکول قرار می دهند و هزینه ها را تعیین می‌کنند.

برای مثال یک خریدار تعیین می کند که یک تن ورق سینگل فیس می‌خواهد. در این موارد رول ها را بر حسب کیلو برای مشتری آماده سازی می کنند تا مقدار آن مشخص گردد.

در مواردی دیگر خریدار ابعاد رول مورد نیاز را مشخص می‌کند و به همان مقدار خواسته شده بر روی باسکول قرار داده میشود و بر اساس همان میزان وزن هزینه مشخص میگردد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که گرماژ انواع مختلف رول‌های ورق دولایه متفاوت هستند. در نتیجه شاهد هستیم که همین امر در میزان وزن و در نهایت هزینه ها اثرگذار خواهد بود. برای مثال اگر گرماژ یک رول ورق دولایه بیشتر از رول دیگر باشد حتی اگر طول عرض ثابتی داشته باشند، وزن‌شان با هم متفاوت خواهد بود. زیرا که ضخامت در وزن کلی موثر است و هزینه‌ها را افزایش می دهد.

خاتمه

در مقاله‌ای ‌که مطالعه کردید بسیاری از سوالات پرتکرار مخاطبین‌مان را در حوزه انواع رول کارتن سینگل فیس در خلال مباحث پاسخ گفتیم. اگر همچنان سوالات یا ابهاماتی در این زمینه دارید به شما توصیه می‌کنیم که در زیر همین مقاله سوالات خودتان را بنویسید. زیرا که کارشناسان حرفه‌ای ‌ما در اسرع وقت به کامنت‌های شما پاسخ خواهند داد. در صورت تمایل نیز می‌توانید از طریق تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید و تمامی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *