رول و ورق کارتن سینگل فیس یا دو لایه

فلوت و لاینر در کارتن سینگل

رول و ورق کارتن سینگل فیس به عنوان ماده اولیه در تولید انواع جعبه های کارتنی و مقوایی به کار گرفته می‌شود. در مقاله‌‌ای که در پیش رو دارید، قصد داریم این محصول تولید شده در شرکت های سازنده ورق کارتن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه ابعاد مختلفی از کارتن سینگل فیس مورد بحث قرار گرفته و در خلال مباحث عمده سوالات در خصوص این موضوع را پاسخ خواهیم گفت.

کارتن سینگل فیس  (Single Face)

همانطور که از نام آن بر می‌آید سینگل فیس نوعی کارتن است و به عنوان پایه اولیه ساخت جعبه های کارتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کارتن دارای انواع ترکیباتی است که باعث می‌شود هر کدام از آن‌ها در ساخت یکسری از کارتن های بسته بندی با اهداف مختلف بسته بندی کاربرد داشته باشند.

کارتن سینگل فیس دارای دو لایه، که یکی از لایه ها صاف و مسطح و دیگری لایه موج دار یا کنگره دار است و فلوت نام دارد. میزان تراکم یا حجم فلوت ها مبنای تقسیم بندی آن‌ها به چند نوع است. مثل: فلوت های A,B,C,D,E,F .

این نوع کارتن مناسب‌ترین مواد اولیه است برای تولید انواع جعبه‌هایی که در آن‌ها محصولاتی با وزن کمتر از دو کیلو بسته بندی خواهند شد. همانطور که توضیح دادیم این کارتن تعداد لایه های کمی دارد و زمانی که در تولید جعبه کارتنی به کار گرفته شود وزن زیادی را نمی‌تواند تحمل کند. در نتیجه برای بسته بندی محصولات کوچک و با وزن پایین از این نوع کارتن بهره‌مند می‌شوند.

انواع کارتن سینگل فیس

کارتن سینگل فیس دارای دو نوع است:

کارتن سینگل فیس رولی

کارتن سینگل فیس رولی در عرض و طول متفاوتی تولید می‌شود. زمانی که می‌خواهند رول های سینگل فیس را به فروش برسانند بر طبق وزن آن‌ها هزینه محاسبه خواهد شد. یعنی در ابتد یک رول بر روی باسکول قرار داده می‌شود، سپس بر اساس وزن، قیمت رول سینگل فیس تعیین می‌گردد. چیزی که باعث می‌شود یک رول با عرض و طول یکسان با رول دیگر، در وزن تفاوت داشته باشند، گرماژ یا ضخامت آن است. به میزانی که گرماژ یک کارتن سینگل فیس بیشتر باشد طبیعتاً در وزن نهایی رول هم اثر گذار خواهد بود. در نهایت اینکه گرماژ یک کارتن سینگل فیس بستگی به گرماژ لایه‌های تشکیل دهنده آن ( لاینر و فلوت ) دارد.

کارتن سینگل فیس صفحه‌‌ای یا شیت

کارتن سینگل فیس صفحه‌‌ای در ابعاد مشخصی برش خورده و آماده استفاده در روند تولید سایر انواع جعبه ها و بسته بندی ها است. این نوع ورق کارتن با دستگاه‌های خاصی برش می‌خورد که دارای تیغه‌های مقاومی هستند و خط کات ( برش ) دقیقی دارند. علاوه بر آن دستگاه برش کارتن سینگل فیس در عرض‌های مختلف قابل تنظیم است. در نتیجه تولید کنندگان در هر زمان بر طبق سفارشات دریافت شده برش های متناسبی را بر رول های سینگل فیس می‌زنند. این قابلیت تنظیم دستگاه برش باعث می‌شود که رول کارتن سینگل فیس با کمترین ضایعات یا دور ریز به ابعاد مشخصی تقسیم گردد.

انواع ترکیبات سینگل فیس

ترکیب های مختلفی برای این نوع کارتن نام برده‌اند که براساس انواع فلوت و لاینر انجام شده است. در زیر از بهترین نوع تا نوع ضعیف‌تر آن به ترتیب آورده‌ایم:

  • کرافت_ فلوت
  • کرافت – ایرانی
  • تست _فلوت
  • تست _ایرانی
  • ایرانی_ فلوت
  • ایرانی_ایرانی

کاربرد کارتن سینگل فیس

انواع کاربردها:

رول بستر مرغداری

از دیگر کاربرد هایی که برای کارتن سینگل فیس می‌توانیم برشمریم استفاده از آن در مرغداری ها به عنوان رول بستر مرغداری است. این رول ها در مرغداری ها با عنوان کف پوش مورد استفاده هستند و بعد از این که دوره زمانی جوجه کشی به اتمام رسید به راحتی قابل جمع آوری هستند. بعد از این که این رول ها جمع آوری شدند در بخش تولید کودهای شیمیایی نیز به کار گرفته می‌شوند. بنابراین ویژگی بازیافتی بودن این رول ها تا حد زیادی مزیت آن محسوب می‌شود.

مرتبط بخوانید: رول بستر مرغداری+ کاربردها و مزایا

ضربه گیر و منقسم

در مواردی نیز این از ورق های کارتنی سینگل فیس به عنوان ضربه گیر استفاد می‌کنند. در این صورت محصولاتی که داخل آن‌ها قرار داده شده‌اند با سلامت و ایمنی کامل به مقصد می‌رسند. در مواردی نیز ورق های سینگلی فیس را در بخش های داخلی جعبه ها به عنوان منقسم قرار می‌دهند. این ورق ها به عنوان جدا کننده عمل می‌کنند و باعث می‌شوند ظروف و وسیله های داخل جعبه هنگام حمل و نقل تماس و اصطحکاکی با هم نداشته باشند. در نتیجه احتمال شکستگی یا آسیب به کمترین میزان می‌رسد.

آیا می‌دانید چه زمان از رول و چه زمانی از ورق سینگل فیس استفاده می‌کنند؟

سوالی که پیش می‌آید آن است که چه زمان از رول و چه زمانی از شیت کارتن استفاده می‌کنند؟

رول کارتن در صورتی خریداری می‌شود که تیراژ تولیدی بالا بوده و ابعاد بسته بندی مدنظر در اندازه های استاندارد شیت نگنجد.

 در بخش‌های قبلی گفته شد که شیت های استاندارد به ورق های کارتنی گفته می‌شود که در طول و عرض استاندارد بریده شده باشند و اگر محصول تولیدکننده‌‌ای در ابعاد استاندارد شیت نگنجد بهتر است برای تولید بسته بندی های او از رول استفاده گردد.

ولی از کاربردهای رول استفاده از آن ها در بستر مرغداری هاست و در این موارد شیت استفاده نمی‌گردد. رول بستر برای کفپوش کردن سالن های پرورش ماکیان و مرغداری ها به جای خاک اره و پوشال کاربرد مناسبی دارد.

لاینر و فلوت چیست؟

اول از همه باید بگوییم که ورق دو لایه از یک لاینر و فلوت تشکیل شده است که از به هم چسباندن این دو لایه، ورق سینگل فیس به وجود می‌آید.
لاینر به ورق مسطح گفته می‌شود که فلوت روی آن قرار می‌گیرد. فلوت ها به شکل کنگره‌ای و دندانه دار تولید می‌شوند که از بزرگ‌ترین تا کوچک‌ترین آن دارای اندازه های متفاوت است.

کارتن سینگل فیس 2 لایه

مرتبط بخوانید: فلوت و لاینر کارتن چیست و علت نیاز به آن ها در کارتن لایه دار

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

لاینرهای استفاده شده در ورق و رول سینگل فیس

همانطور که اشاره شد رول و ورق سینگل فیس (دو لایه) از یک سطح به اسم لاینر و یک لایه دیگر که فلوت نام دارد، تشکیل شده است.

مقوا

ترکیب بندی که می‌توان برای رول سینگل نیز استفاده کرد، همانند ورقی است که برای بسته بندی و کارتن دو لایه استفاده می‌شود. توصیه می کنیم برای درک بهتر ترکیب بندی ورق کارتن برای بسته بندی و رول سینگل جدول زیر را مشاهده کنید.

نوع لاینرجنس ورق فلوت
کرافتبازیافتی
تست لاینربازیافتی
تاپ وایت سفیدبازیافتی
سفید ایرانیبازیافتی
بازیافتیبازیافتی
کرافتفلوتینگ
تست لاینرفلوتینگ
تاپ وایت سفیدفلوتینگ
سفید ایرانیفلوتینگ

بخوانید: کارتن سینگل تقلبی را چگونه بشناسیم؟

خاتمه

در بخش‌های مختلفی که در این مقاله مطالعه کردید انواع فلوت و لاینر مورد استفاده در رول و ورق سینگل فیس را شرح دادیم. در صورتی که همچنان سوالاتی جدید برایتان مطرح شده می‌توانید در بخش کامنت‌ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید یا اینکه با ما تماس بگیرید. در کوتاه‌ترین زمان به تمامی درخواست‌های شما پاسخ داده خواهد شد.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *