کارتن سینگل فیس ( دولایه )  “میزان اهمیت آن در صنایع مختلف”

کارتن سینگل فیس از دو لایه تشکیل شده است و ضخامت بالایی ندارد

کارتن سینگل فیس به عنوان ماده اولیه در تولید انواع جعبه های کارتنی و مقوایی با ویژگی استحکام پایین به کار گرفته می‌شود. در مقاله‌‌ای که در پیش رو دارید قصد داریم این محصول تولید شده در شرکت های سازنده ورق کارتن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه ابعاد مختلفی از کارتن سینگل فیس مورد بحث قرار گرفته و در خلال مباحث عمده سوالات در خصوص این موضوع را پاسخ خواهیم گفت.

کارتن سینگل فیس  (Single Face)

همانطور که از نام آن بر می‌آید سینگل فیس نوعی کارتن است و به عنوان پایه اولیه ساخت جعبه های کارتنی و مقوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کارتن دارای انواع ترکیباتی است که باعث می‌شود هر کدام از آن‌ها در ساخت یکسری از کارتن های بسته بندی با اهداف مختلف بسته بندی کاربرد داشته باشند.

کارتن سینگل فیس دارای دو لایه، که یکی از لایه ها صاف و مسطح و دیگری لایه موج دار یا کنگره دار است و فلوت نام دارد. میزان تراکم یا حجم فلوت ها مبنای تقسیم بندی آن‌ها به چند نوع است. مثل: فلوت های A,B,C,D,E,F .

این نوع کارتن مناسب ترین مواد اولیه است برای تولید انواع جعبه هایی که در آن‌ها محصولاتی با وزن کمتر از دو کیلو بسته بندی خواهند شد. همانطور که توضیح دادیم این کارتن تعداد لایه های کمی دارد و زمانی که در تولید جعبه کارتنی به کار گرفته شود وزن زیادی را نمی تواند تحمل کند. در نتیجه برای بسته بندی محصولات کوچک و با وزن پایین از این نوع کارتن بهره مند می‌شوند.

انواع کارتن سینگل فیس

کارتن سینگل فیس دارای دو نوع است:

کارتن سینگل فیس رولی

کارتن سینگل فیس رولی در عرض و طول متفاوتی تولید می‌شود. زمانی که می‌خواهند رول های سینگل فیس را به فروش برسانند بر طبق وزن آن‌ها هزینه محاسبه خواهد شد. یعنی در ابتد یک رول بر روی باسکول قرار داده می‌شود، سپس بر اساس وزن، قیمت رول سینگل فیس تعیین می‌گردد. چیزی که باعث می‌شود یک رول با عرض و طول یکسان با رول دیگر، در وزن تفاوت داشته باشند، گرماژ یا ضخامت آن است. به میزانی که گرماژ یک کارتن سینگل فیس بیشتر باشد طبیعتاً در وزن نهایی رول هم اثر گذار خواهد بود. در نهایت اینکه گرماژ یک کارتن سینگل فیس بستگی به گرماژ لایه‌های تشکیل دهنده آن ( لاینر و فلوت ) دارد.

کارتن سینگل فیس صفحه‌‌ای یا شیت

کارتن سینگل فیس صفحه‌‌ای در ابعاد مشخصی برش خورده و آماده استفاده در روند تولید سایر انواع جعبه ها و بسته بندی ها است. این نوع ورق کارتن با دستگاه های خاصی برش می‌خورد که دارای تیغه های مقاومی هستند و خط کات ( برش ) دقیقی دارند. علاوه بر آن دستگاه برش کارتن سینگل فیس در عرض های مختلف قابل تنظیم است. در نتیجه تولید کنندگان در هر زمان بر طبق سفارشات دریافت شده برش های متناسبی را بر رول های سینگل فیس می‌زنند. این قابلیت تنظیم دستگاه برش باعث می‌شود که رول کارتن سینگل فیس با کمترین ضایعات یا دور ریز به ابعاد مشخصی تقسیم گردد.

انواع ترکیبات سینگل فیس

ترکیب های مختلفی برای این نوع کارتن نام برده‌اند که براساس انواع فلوت و لاینر انجام شده است. در زیر از بهترین نوع تا نوع ضعیف تر آن به ترتیب آورده‌ایم:

  • کرافت_ فلوت
  • کرافت – ایرانی
  • تست _فلوت
  • تست _ایرانی
  • ایرانی_ فلوت
  • ایرانی_ایرانی

کاربرد کارتن سینگل فیس

انواع کاربردها:

ساخت جعبه های لمینتی

کارتن سینگل فیس در ساخت انواع جعبه های لمینتی کاربرد دارد. به دلیل این که کارتن سینگل فیس دولایه است و استحکام پایینی دارد زمان تولید جعبه یه لایه لمینت روی آن استفاده می‌شود. لمینت روی سینگل فیس علاوه بر اینکه به ضخامت و دوام جعبه تولید شده می‌افزاید، باعث زیبایی و چاپ طراحی روی آن می‌شود. در نتیجه هر نوع جعبه کارتنی و مقوایی که تولید شود و از کارتن سینگل فیس استفاده گردد لزوما لمینتی خواهد بود. اما نباید تصور کنید هر بسته بندی لمینتی، ورق کارتن سینگل فیس دارد. خیر در مواردی تولید کنندگان از ورق کارتن های چند لایه استفاده می‌کنند و روی آن را با لمینت پوشش می‌دهند.

خواندنی: کارتن لمینتی+عکس نمونه جعبه لمینتی

رول بستر مرغداری

از دیگر کاربرد هایی که برای کارتن سینگل فیس می‌توانیم برشمریم استفاده از آن در مرغداری ها به عنوان رول بستر مرغداری ها است. این رول ها در مرغداری ها با عنوان کف پوش مورد استفاده هستند و بعد از این که دوره زمانی جوجه کشی به اتمام رسید به راحتی قابل جمع آوری هستند. بعد از این که این رول ها جمع آوری شدند در بخش تولید کودهای شیمیایی نیز به کار گرفته می‌شوند. بنابراین ویژگی بازیافتی بودن این رول ها تا حد زیادی مزیت آن محسوب می‌شود.

ضربه گیر و منقسم

در مواردی نیز این از ورق های کارتنی سینگل فیس به عنوان ضربه گیر استفاد می‌کنند. در این صورت محصولاتی که داخل آن‌ها قرار داده شده اند با سلامت و ایمنی کامل به مقصد می‌رسند. در مواردی نیز ورق های سینگلی فیس را در بخش های داخلی جعبه ها به عنوان منقسم قرار می‌دهند. این ورق ها به عنوان جدا کننده عمل می‌کنند و باعث می‌شوند ظروف و وسیله های داخل جعبه هنگام حمل و نقل تماس و اصطحکاکی با هم نداشته باشند. در نتیجه احتمال شکستگی یا آسیب به کمترین میزان می‌رسد.

آیا می‌دانید چه زمان از رول و چه زمانی از ورق سینگل فیس استفاده می‌کنند؟

سوالی که پیش می‌آید آن است که چه زمان از رول و چه زمانی از شیت کارتن استفاده می‌کنند؟

رول کارتن در صورتی خریداری می‌شود که تیراژ تولیدی بالا بوده و ابعاد بسته بندی مدنظر در اندازه های استاندارد شیت نگنجد.

 در بخش‌های قبلی گفته شد که شیت های استاندارد به ورق های کارتنی گفته می‌شود که در طول و عرض استاندارد بریده شده باشند و اگر محصول تولیدکننده‌‌ای در ابعاد استاندارد شیت نگنجد بهتر است برای تولید بسته بندی های او از رول استفاده گردد.

ولی از کاربردهای رول استفاده از آن ها در بستر مرغداری هاست و در این موارد شیت استفاده نمی‌گردد. رول بستر برای کفپوش کردن سالن های پرورش ماکیان و مرغداری ها به جای خاک اره و پوشال کاربرد مناسبی دارد.

مرتبط بخوانید: کارتن سینگل تقلبی را چگونه بشناسیم؟

خاتمه

در این مقاله مهم ترین اطلاعاتی که باید درباره کارتن سینگل فیس بدانید را آورده ایم. در صورتی که درصدد ثبت سفارش انواع جعبه های کارتنی و مقوایی با ترکیبات مختلف سینگل هستید می‌توانید با ما تماس بگیرید. توصیه می‌شود در ابتدا توضیحات و راهنمایی‌هایی از کارشناسان حرفه‌‌ای ما در بخش فروش دریافت کنید سپس با دید بهتری به ثبت سفارش بپردازید. بعد از اینکه راهنمایی ها به شما ارائه شد هزینه های نهایی نیز به شما اعلام خواهد گردید تا در خصوص هزینه‌ها نیز اطلاع قطعی داشته باشید.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

[ثبت امتیاز]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *