ورق کارتن سه لایه و انواع کاربردهای آن

ورق کارتن سه لایه و کاربردهای آن

ورق کارتن سه لایه از جمله انواع ورق های کارتنی است که در روند تولید انواع جعبه های کارتنی نقش به سزایی دارد. زیرا که تعداد لایه های آن مقاومت و استحکام خوبی را بعد از ساخت جعبه ایجاد می‌کند. در نتیجه روند حمل و نقل انواع وسیله ها، کالاها و مواد غذایی و خوراکی با ایمنی بیشتری انجام خواهد شد. با ما همراه باشید تا در خصوص سایر ویژگی‌های این نوع ورق کارتن یعنی  3 لایه مطالبی را مطرح سازیم.  

ورق کارتن سه لایه ( کارتن ۳‌لایه )

در اصطلاح به این نوع ورق کارتن، ۳ لا هم گفته می‌شود. به دلیل این که برای تولید این نوع ورق کارتنی از دو لاینر و یک فلوت مابین آن‌ها کمک گرفته شده است. فلوت همان لایه ی کنگره دار یا موجی شکل کارتن است که میزان انعطاف یک ورق کارتن را افزایش می‌دهد. به طور کلی گفته می‌شود که کارتن سه لایه دارای ویژگی هایی است که در رده پرمصرف‌ترین‌ها و پرکاربردترین‌ها قرار می‌گیرد.

لایه هایی که تشکیل دهنده کارتن سه لا هستند با کمک چسب هایی مخصوص در صنعت کارتن سازی به هم متصل شده‌اند. در نتیجه دوام و ثبات بالایی دارند. به طور معمول تحمل وزن ورق کارتن سه لایه تا 12 کیلو است. اما این عدد قابل تغییر است. زیرا که با توجه به گرماژ یا ضخامت لایه‌های کارتن‌سه لایه احتمال دارد تحمل وزن آن بیشتر یا کمتر از این عدد باشد.

جنس لایه های مختلف ورق کارتن سه لا

به طور کلی لاینر و فلوت هایی که در تولید کارتن سه لایه به کار گرفته شده‌اند دارای انواع و جنس‌های مختلفی هستند. برای مثال مواد اولیه آنها با هم متفاوت است. در مواردی برای ساخت آن از مواد بازیافتی کمک می‌گیرند. زیرا که این دسته از جعبه ها برای بسته بندی انواع کالاهای صنعتی و غیر خوراکی کاربرد خواهد داشت. در نتیجه برای سلامتی افراد مضر نخواهد بود.

اما در صورتی که این ورق کارتن برای ساخت جعبه های کارتنی با هدف بسته بندی انواع مواد غذایی و خوراکی تولید گردد، مواد اولیه آن لزوماً درجه یک و با کیفیت است.

به طور معمول فلوت به دلیل این که همواره در بخش میانی لاینر ها قرار می‌گیرد و تماس مستقیمی با کالای داخل بسته بندی ندارد از مواد بازیافتی تولید می‌گردد.

لاینر هایی که در ورق کارتن سه لایه بخش های بیرونی یا خارجی کارتن را تشکیل می‌دهند مقاومت بالاتری نسبت به انواع فلوت ها دارند. در نتیجه رطوبت و ضربه نفوذ کمتری به آن ها خواهند داشت. در مواردی کیفیت لاینرها به حدی است که ورق کارتن سه لایه از نوع ضد آب است. این نوع کارتن برای سفارش دهندگانی تولید می‌شود که کالای حساسی همچون میوه و صیفی جات را در آن بسته بندی می کنند.

انواع ترکیب ورق کارتن‌سه لایه

ترکیبات مختلفی برای ورق کارتن سه لایه استفاده می شود که در هزینه های نهایی نیز دخیل خواهد بود. مثل:

لاینر/ زیره  لاینر/ زیره  فلوت / لایه میانی
ایرانیایرانیایرانی
تست لاینرایرانیایرانی
سفید تکایرانیایرانی
کرافتایرانیایرانی
تست لاینرایرانیتست لاینر
سفید تکایرانیتست لاینر
تست لاینرفلوتینگایرانی
سفید تکفلوتینگایرانی
تست لاینرفلوتینگتست لاینر
کرافت خارجیفلوتینگتست لاینر

انواع فلوت ورق کارتن سه‌لایه

ورق کارتن سه لایه

به مقوا موج داری که در بین دو مقوای مسطح و صاف کارتن 3لا قرار داد، فلوت گفته می‌شود. نوع فلوت هایی که در تولید کارتن سه‌لایه به کار گرفته می‌شوند، متفاوت هستند. نوع فلوت، تعداد گام ها یا تراکم کنگره ها را نشان می‌دهد. دسته بندی انواع فلوت را با علائم اختصاصی A.B.C.D.E.F  نشان می‌دهند. این نام گذاری بر اساس تعداد موج ها در یک متر مربع و اندازه ارتفاع هر موج صورت گرفته است. هر کدام از آن‌ها نیز در تولید یک نوع کارتن‌سه لایه با کاربرد مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 بیشتر بدانید: انواع مقوا فلوت و علت های استفاده از آن در تولید کارتن

انواع کاربردهای ورق کارتن سه لایه

کارتن های سه لایه مقاومت خوبی داشته و به همین دلیل در بخش‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد دارند. برای مثال:

ورق کارتن سه‌لایه سفارشی با طراحی اختصاصی

بعضی از مدیران برای این که بسته بندی محصولات‌شان بخشی از روند برندینگ کسب و کارشان را پیش ببرد، کارتن سه لایه با طراحی اختصاصی سفارش می‌دهند. در این مورد طراحان گرافیست مشغول در شرکت کارتن سازی می‌توانند با طراحی‌های جذاب و اختصاصی نظر سفارش دهنده ها را جلب کنند.

مرتبط بخوانید: انواع مدل کارتن بسته بندی و کاربردهای آن

قیمت ورق کارتن ۳ لایه

قیمتی که برای کارتن سه لایه تعیین می‌شود، بر اساس نوع ورق ها یا لاینر و فلوت هایی می‌باشد که در ساخت آن استفاده شده است. همانطور که گفته شد جنس و مواد اولیه سازنده انواع لاینر ها و فلوت با هم متفاوت هستند. طبیعی است که فلوت تولید شده از مواد بازیافتی هزینه‌هایی کمتر نسبت به مواد اولیه با کیفیت و درجه یک دارد. از سوی دیگر نیز متراژ ( در رول ) و تیراژ  ( در شیت ) بر هزینه ها نقش خواهد داشت. بنابراین نمی توان هزینه هایی ثابت را برای خرید و فروش ورق کارتن سه لایه تعیین کرد.

خرید عمده ورق کارتن سه لایه

یکی از بهترین راهکارهایی که برای کاهش هزینه‌های مربوط به خرید ورق کارتن 3 لایه می‌توان ارائه کرد، ثبت سفارش به شکل عمده می‌باشد. در این موارد تولید کننده های انواع ورق کارتن از جمله کارتن سه لایه می‌توانند با هزینه‌های مناسب‌ تری این کالا را به فروش برسانند. به همین دلیل همواره توصیه‌مان این است که ورق کارتن سه لایه را به شکل عمده خریداری کنید تا به لحاظ اقتصادی برایتان مقرون به صرفه باشد.

خاتمه

در این مقاله به شکل اختصاصی به ارائه اطلاعاتی در زمینه ورق کارتن سه لایه پرداختیم. بسیاری از تولید کننده‌های انواع جعبه‌های کارتنی به دلیل پرمصرف بودن این نوع کارتن، سفارشات عمده‌ای به شرکت های ورق سازی می‌دهند. در این موارد توصیه می‌شود که در ابتدا در خصوص کیفیت کار تولیدکننده‌های ورق کارتن تحقیقاتی داشته باشید و بعد از دریافت راهنمایی از مشاورین فروش تصمیم نهایی را اتخاذ کنید. در صورت نیاز می‌توانید با ما تماس بگیرید.

شرکت ورق کارتن با به کارگیری دستگاه های نوین ورق سازی در صدد تامین نیازهای شرکت های کارتن سازی در زمینه مواد اولیه است. با گسترش فعالیت های این شرکت کارتن ایران با بهترین کیفیت در همین شرکت تولید خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *