کاغذ مومی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاغذ مومی

کاغذ مومی چیست و چه کاربردی دارد؛ از جمله پرسش‌ها و موضوعاتی است که در این مقاله پرداختی مفصل و اختصاصی به آن خواهیم داشت. در همین ابتدا باید بگوییم که کاغذ مورد بحث ما همان کاغذ روغنی نیست و این دو تفاوت هایی در زمینه شیوه تولید و ماهیت کلی‌شان دارند. در ادامه توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کاغذ مومی (wax paper) چیست؟

کاغذ مومی یا وکس پیپر از جمله کاغذهایی است که در شرکت های بسته بندی تولید می‌شود. این کاغذ به جهت این که در فرایند تولید اقداماتی در جهت افزایش استحکام و تغییر شکل ظاهری روی آن انجام شده، به این نام خوانده می‌شود، زیرا که برای تغییر ماهیت این کاغذ از وکس، موم یا پارافین استفاده می‌کنند. در یک مرحله این کاغذ به موم آغشته شده و همین روند در تغییر شکل این کاغذ موثر خواهد بود.

این کاغذ در جهت به کارگیری در بخش‌های مختلفی تولید می‌شود، از جمله شیرینی‌پزی و بسته بندی انواع مواد غذایی و خوراکی.

ویژگی ها

ویژگی های مهم کاغذ مومی شامل:

  • استحکام بالا
  • نیمه شفاف بودن
  • مقاومت در برابر پاره شدن
  • قابلیت حفظ رطوبت و چربی مواد غذایی ای که در آن بسته بندی می‌شوند
  • ضد آب و حفظ کیفیت بسته بندی در برابر آب و رطوبت  

قابلیت بازیافت کاغذ‌مومی و سازگاری با محیط زیست

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای این کاغذ برشمرد، بازیافت‌پذیری بافت این آن می‌باشد. به همین جهت کاملاً با محیط زیست سازگار بوده و آلودگی زیست محیطی‌ای در بر ندارد. در نتیجه کسانی که دارای دغدغه‌های مرتبط با محیط زیست هستند، بدون نگرانی می‌توانند از این محصول تولیدی در شرکت‌های مختلف استفاده کنند.

کاغذ مومی همان کاغذ روغنی نیست!

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کاغذ‌مومی همان کاغذ روغنی است. اما باید گفت که این دو کاغذ در فرایند تولید با تفاوت هایی همراه هستند. برای تولید آن همانطور که گفته شد از پارافین یا موم کمک می گیرند. اما در روند تولید کاغذ روغنی از سیلیکون استفاده می‌شود که به عنوان روکش عمل می‌کند.  

دومین تفاوت بین این دو کاغذ قابلیت عایق بودن کاغذ روغنی در برابر گرما و سرما است. در حالیکه این موضوع در کاغذ مومی مشاهده نمی‌شود.

شباهت های کاغذ مومی و کاغذ روغنی

از مهم ترین نقاط مشترک بین این دو کاغذ:

  • نچسب بودن
  • استفاده در صنعت بسته بندی
  • به کارگیری در شیرینی‌پزی و کیک‌پزی
  • به کار گیری در ماکروفر
  • بسته بندی مواد غذایی و خوراکی

کاغذ‌مومی چه معایبی دارد؟

به طور کلی در کنار تمامی نقاط مثبت و کاربردهایی که این کاغذ دارد باید به قابل اشتعال بودن آن به عنوان یک نکته منفی اشاره کرد. این کاغذ نباید به تنهایی در ماکروفر قرار داده شود. زیرا که احتمال دارد که دچار سوختگی گردد. حتی اگر این اتفاق رخ ندهد دودزا خواهد بود. به همین دلیل تولید کنندگان و فروشندگان این نوع کاغذ همواره به مشتریان گوشزد می‌کنند که نکات اساسی را در هنگام استفاده از آن رعایت کنند.

قیمت

قیمت کاغذ مومی ثابت نیست و بر حسب متراژ، ابعاد، گرماژ و کیفیت تولید تعیین خواهد شد. برای مثال تصور کنید که اگر یک برند معروف با کیفیت بالایی این کاغذ را تولید کند طبیعی می‌نماید که هزینه بالاتری نسبت به سایر انواع کاغذهای مومی خواهد داشت. در این شرایط هزینه ها بر حسب معیارهای مختلف متغیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کاغذ کرافت و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

خاتمه

در این مقاله بسیاری از اطلاعات دقیق و جزئی را در خصوص این نوع کاغذ، یعنی کاغذ مومی، در اختیارتان قرار دادیم. کاغذ دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن ها در یک بخش از صنعت تولیدی، بسته بندی و سایر حیطه ها کاربرد دارند. هر نوع کاغذ برحسب کاربرد و حیطه مورد استفاده دارای ترکیبات، گرماژ و رنگ متناسب با همان کاربرد است. به همین دلیل در صورت نیاز به هر نوع کاغذ باید ویژگی های متناسب با کاربری مد نظرتان را مورد بررسی قرار دهید سپس خرید کنید.

4/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در کاغذ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *