ضایعات کارتن

ضایعات کارتن و انواع کاربردهای آن

ضایعات کارتن یا آخال از جمله زباله‌هایی هستند که در لیست با ارزش‌ترین زباله‌ها قرار می‌گیرند. به ضایعات‌کارتن زباله طلا هم گفته می‌شود. به جهت این که این نوع زباله‌ها دارای کاربرد‌های زیادی هستند و در بخش‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی قابل استفاده خواهند بود روند بازیافت ضایعات کارتن انجام می‌شود. بسیاری از تولیدات بسته بندی‌ ها و جعبه‌های مقوایی و کارتنی در صورتی که در حوزه‌های غیرخوراکی به کار گرفته شوند از مواد اولیه بازیافتی تهیه می‌گردند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی در خصوص مزیت‌ها و کاربردهای آن را در اختیارتان قرار دهیم.

ضایعات کارتن

به مجموعه زباله‌هایی که از جنس کارتن هستند ضایعات کارتن گویند. ضایعات‌کارتن در بخش‌های مختلفی تولید می‌شوند. برای مثال پیتزایی که شما می‌خورید و جعبه کارتنی آن را دور می‌اندازید به نوعی ضایعات کارتنی محسوب می گردد. این دسته از ضایعات در روند بازیافت قرار می‌گیرند و در بخش‌های متفاوتی به عنوان ماده اولیه تولید به کار گرفته می شوند.

انواع کاربردهای ضایعات‌کارتن

ضایعات کارتن دارای انواع کاربردهایی هستند، از جمله:

تولید انواع محصولات بازیافتی

ضایعات‌کارتن بعد از اینکه بازیافت شدند تا حد زیادی می‌توانند به چرخه تولید انواع محصولات بازیافتی کمک کنند. برای مثال انواع مقواها و کارتن‌های بسته بندی وجود دارند که برای بسته بندی انواع محصولات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این جعبه‌ها به دلیل این که در روند بسته بندی محصولات غذایی استفاده نمی‌شوند، ممنوعیتی در جهت به کارگیری ندارند. در نتیجه این جواز وجود دارد که تولید کنندگان از مواد اولیه بازیافتی بهره‌مند شوند.

تولید انواع دیوارپوش ها

دیوار پوش‌هایی که به منظور زیباسازی بخش‌های داخلی خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با ضایعات کارتن قابل تولید است.

تولید انواع فلوت و لاینر

در مواردی که قرار است ورق‌های کارتن از جمله کاغذ کرافت تولید شود برخی از این دست تولیدات با مواد بازیافتی و ضایعات کارتن صورت می‌پذیرد. تولید کننده‌ها نیز در ادامه روند تولید انواع جعبه‌ها و کارتن‌های بسته بندی به سفارش دهندگان خواهند گفت که ترکیب این نوع ورق‌ها، بازیافتی هستند یا خیر.

به کارگیری در تولید انواع صنایع دستی

این نوع ضایعات در بسیاری موارد در بخش صنایع دستی کاربرد دارند و به عنوان مواد اولیه محصولات مختلف کاردستی‌ها استفاده می‌شوند.

مزیت ضایعات‌کارتن و بازیافت آن

ضایعات کارتن در بخش‌های بازیافتی اهمیت بالایی دارند. زیرا که مجددا در چرخه تولید قرار می‌گیرند و محصولاتی از آن‌ها تولید می‌شود. از سوی دیگر تجمع مقدار زیادی ضایعات‌کارتن در بخش‌های حاشیه‌ای شهرها می‌تواند زمینه‌ساز آلودگی‌های وسیع باشد و سلامت شهرنشینان و حاشیه‌نشینان را به خطر بیندازد. بنابراین یکی از اقداماتی که در دستور کار بسیاری از کشورهای توسعه یافته قرار گرفته به کارگیری و بازیافت ضایعات کارتن و استفاده از آن‌ها در روند تولید انواع بسته بندی جعبه های کارتنی و مقوایی است.

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

خرید و فروش ضایعات‌کارتن

ضایعات کارتن همانطور که در بخش‌های قبلی روشن گردید از زباله‌های ارزشمند است. به همین دلیل خرید و فروش آن‌ها در سطح گسترده‌ای انجام می‌شود. خرید و فروش عمده ضایعات‌کارتن این روزها در صدر مشاغل پرسود و درآمدزا قرار می گیرند که بسیاری از افراد در این زمینه فعالیت می‌کنند. وضعیت کشورمان نیز در این زمینه بسیار مناسب بوده و بخش‌های خصوصی به درستی روند معامله انواع ضایعات را در بازارهای داخلی و خارجی مدیریت می‌کنند.

صادرات ضایعات‌کارتن

امروزه کشورهای بسیاری وجود دارند که از سایر کشورها ضایعات‌کارتن وارد می‌کنند و با به کارگیری آن‌ها در صنعت تولیدی شان به توسعه اقتصادی کشورشان کمک می‌کنند. برای مثال کشور چین و امارات از جمله کشورهایی‌اند، که به شکل کلان مشتری ضایعات کارتن و مقوا سایر کشورها هستند. البته این کشورها دارای تکنولوژی روز و مدرن هستند و به راحتی می توانند از این مواد اولیه در بخش‌های صنعتی متفاوت استفاده کنند.

قیمت ضایعات‌کارتن

هزینه‌ای که برای این نوع زباله‌ها تعیین می‌شود براساس معیارهای مختلف است. از جمله این که باید هزینه‌های روز بازار در همان زمان بررسی شود. برای مثال قیمت دلار ممکن است که در کاهش یا افزایش این قیمت‌ها اثر بگذارد. علاوه بر آن فروشندگان و خریداران زیادی هستند که با هزینه های متفاوتی کار می‌کنند. در نتیجه اگر بخواهید به یک قیمت ثابت دست پیدا کنید باید از یکی از فروشندگان ضایعات کارتن قیمت روز آن را استعلام بگیرید. بنابراین باید گفت براساس معیارهای متعدد و مختلفی که در هزینه های نهایی مربوط به این زباله دخیل هستند نمی‌توانیم عددی را به عنوان قیمت ثابت ضایعات کارتن در همه زمان‌ها تعیین کنیم.

مرتبط بخوانید: تشخیص میزان مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا

خاتمه

در بخش‌های مختلفی که در این مقاله آمد به شکل اختصاصی و مجزا به ارائه اطلاعاتی در زمینه ضایعات کارتن پرداختیم. خوشبختانه در کشورمان به جهت دانش و تکنولوژی در وضعیتی هستیم که می توانیم ضایعات‌کارتن را به درستی بازیافت کنیم. خبر خوبی است که می توان از این زباله‌های طلا بهره وری داشته باشیم و حتی برای وارد کردن ارز به کشور بخشی از ضایعات را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *