مقوا و انواع آن کدامند؟ طریقه کاربرد آن در صنایع مختلف

انواع مقوا

مقوا و انواع آن در گذشته تنوع محدودی داشتند. اما این روزها هم در زمینه انواع و مدل و هم در خصوص کاربرد‌ها تنوع زیادی پیدا کرده‌اند. طبیعی است که دستگاه‌های جدید تولید در شرکت‌های ورق سازی و نیز دانش نوین سبب شده است که تولید آن ها رشد زیادی داشته باشد. در این مقاله قرار است که از ابتدا در زمینه تولید انواع مقوا و کاربردهای آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

کاغذ که پایه تولید مقوا است مباحث ابتدایی این مقاله را تشکیل می‌دهد تا به موضوع اصلی، یعنی مقوا برسیم.

کاغذ در کارتن سازی

کاغذ و موضوع انواع آن همواره اتصالی جدی با مساله محیط زیست دارد. در چند دهه اخیر شاهد روند گسترش دغدغه‌های زیست محیطی بوده‌ایم. به همین دلیل در تمامی زمینه‌ها اقداماتی انجام شد که آسیب به محیط زیست و آلودگی شهر‌ها کاهش پیدا کند. یکی از مهم‌ترین مسائل، توجه به انواع بسته‌بندی‌های کاغذی و مقوایی بود. در واقع کاغذ، مقوا و کارتن به دلیل انطباقی که با محیط زیست دارند و در کمترین مدت زمان از بین می‌روند، بهترین گزینه برای جلوگیری از خسارت‌های بشر به محیط زیست بود.

مراحل ساخت

همانطور که می‌دانید کاغذ‌ها از هر نوعی که باشند یا از تنه درخت و چوب ساخته می‌شوند، یا از ضایعات کارتن و کاغذ های باطله، که به آن‌ها کاغذهای بازیافتی گفته می‌شود. در این روند ابتدا باید تنه‌های درختان بریده شده و به کارخانه‌های کاغذسازی منتقل شوند. در ادامه متخصصین این بخش با انجام یکسری اقدامات می‌توانند که خمیرهایی را  از همین چوب‌ها درست کنند.

تنه‌های درخت توسط یکسری دستگاه‌های قوی و بزرگ به بخش‌های کوچکتری تقسیم می‌شود. چوب‌ها در واقع به ریزترین حالت ممکن در می‌آیند. در ادامه این تکه‌های ریز را با انواع مواد شیمیایی مثل سود و سولفات مخلوط می‌کنند. در این بین از آب داغ هم استفاده می‌شود تا خمیر به شکل یک دست فراهم گردد.

در مرحله بعدی باید تمامی آب اضافی این خمیر گرفته شود. در این مسیر انواع تورهای فلزی و صنعتی و نیز غلطک‌های مختلف و پمپ‌های مکنده آب می‌توانند در کاهش آب داخل خمیر نقش مهمی ایفا کنند. خمیر‌هایی که تهیه شده و آب آن‌ها تخلیه گردیده است از لابلای یک سری غلتک‌های که مابین آنها گوره های داغ وجود دارد عبور می‌کنند. عبور خمیر‌ها، هم به آن‌ها سطح صاف می‌دهد و هم این که به طور کامل خمیر خشک خواهد شد.

نکته: برای کنترل ضخامت کاغذ (گرماژ) می‌بایست حد فاصل بین دو غلتک را بر حسب ضخامت مورد نیاز تنظیم نمود.

در نتیجه بعد از خروج خمیر از داخل غلتک‌های داغ شاهد تهیه کاغذ خواهیم بود. چگونگی ساخت این محصول همواره از سوالاتی است که شاید ذهن بسیاری از افراد را درگیر کند. در اینجا توضیح کاملی در این خصوص دادیم و به طور کلی روشن کردیم که چگونه می‌توان به تولیدات با کیفیت برسیم.

یک مرحله در آخر وجود دارد برای این که میزان ضخامت و وزن یک برگه تولید شده را در بخش‌های مختلف اندازه‌گیری کنند. در این مرحله سنسور‌هایی قوی به متخصصین و تولیدکنندگان کمک خواهد کرد. در نتیجه با ارزیابی ضخامت یکسان آن ها، برای برش آماده می‌شوند.

انواع خمیر برای ساخت و تهیه کاغذ

خمیر‌های مختلفی برای ساخت کاغذ وجود که خمیر مکانیکی و شیمیایی از انواع عمده آن هستند. خمیرها یا از طریق چوب یا بازیافت سایر کاغذهایی که باطله هستند درست می‌شوند.

مقوا چیست؟

مقواها انواع مختلفی دارند، اما نقطه اشتراک همگی آن‌ها ماده پایه تولیدشان، یعنی کاغذ است.‌‌ مقواها نسبت به انواع کاغذ، گرماژ یا ضخامت بیشتری دارند. آن‌ها بافت استخوانی داشته و قابلیت انعطاف در آن‌ها کمتر از کاغذ است. به همین دلیل است که نور از آن عبور نمی‌کند. حداقل گرماژی که در تولید‌‌ آن‌ها لحاظ‌ می‌شود 200 – 250 گرم است.‌‌ مقواها جهت تعداد لایه‌هایشان نیز دسته بندی‌ می‌شوند. این محصول به صورت یک لایه تا چند لایه (مقوا فشرده) تولید‌ می‌شوند و هرکدام‌شان در بخشی از تولیدات دیگر مثل کارتن یا جعبه های مقوایی نقش دارند. از مهم‌ترین موارد کاربرد‌‌ آن‌ها تولید انواع جلد کتب مختلف، جلد مجلات، جعبه بسته بندی و غیره است.

چگونگی یا نحوه تولید

مقواها از فیبر یا الیاف تولید‌ می‌‌شوند. در فرایند تولید، الیاف باید به شکل خمیری دربیایند. سپس خمیر کاغذ را در یک سری ضخامت‌های مشخصی برش‌ می‌زنند. زمانی که این برش‌ها به شکل لایه‌ای روی هم قرار گیرند امکان تولید مقوا فراهم خواهد شد. نکته‌ای که باید گفت این است که گرماژ انواع‌شان با هم متفاوت است. فیبر یا الیافی که در تولید محصولات کاغذی تهیه‌ می‌‌شود از درختان صنوبر یا کاج است.

تمام مقوا ها از یک کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. رده بندی کیفی انواع آن‌ها بر اساس انواع مواد اولیه ای تعیین‌ می‌‌شود که در تولید آن به کار رفته است. البته مواد اولیه صرفا بخشی از این کیفیت را به دوش‌ می‌‌کشند. بلکه دستگاه‌‌هایی که در تولید نقش دارند نیز تاثیر غیر قابل انکاری دارند. برای مثال تصور کنید دستگاه‌های مدرن و پیشرفته‌ای که این روزها در شرکت‌های مقواسازی به کار‌ می‌‌روند ظرافت روند تولید در آن‌ها بسیار زیاد است. در نتیجه تولید برخی از انواع مقواها، مثل فابریانو با این دستگاه نوین با بالاترین کیفیت انجام خواهد شد.  

خواندنی: تفاوت ورق کارتن با مقوا و چگونگی انتخاب آنها برای به کارگیری

انواع مقوا

از مهم‌ترین انواع مقوا که‌ می‌توانیم در این بخش نام ببریم‌ عبارتند از:

 1. کرافت: مقوای کرافت در بخش‌های چاپ و تولید بسته بندی کاربرد زیادی دارد. از مهم‌ترین بخش‌‌هایی که‌ می‌توانید مقوا کرافت را ببینید جلد انواع کتابها و مجلات و نیز دفتر‌ها هستند.
 2. اشتنباخ: اشتنباخ مقوایی است که در بخش کاردستی و کاغذدیوار‌ها بیشترین کاربرد را دارد. در واقع به این مورد مقوای هنری نیز گفته‌ می‌شود. انعطاف پذیری این نوع مقوا بسیار بالاست و علیرغم این که استحکام خوبی دارد به راحتی‌ می‌توان در ساخت محصولات دست ساز از آن‌ها استفاده کرد.
 3. فابریانو: فابریانو نیز از دیگر انواع مقواهاست ک کاربرد هنری دارد و طیف رنگی زیاد آن باعث شده است که طرفداران زیادی پیدا کند. برای مثال اگر به دنبال یک مقوای خوب برای کارت پستال هستید حتما از این نوع مقوا استفاده کنید.
 4. ایندربرد: گرماژهای مختلف این نوع همچون پشت طوسی بین 230-500 است. رنگ ایندربرد‌ها همواره سفید یا شیری رنگ است و بیشترین حجم کیفیت را داراست. زیرا که مواد اولیه به کار رفته برای تولید این نوع مقوا بهترین نوع مواد اولیه است. این مقوا را در بخش‌های مواد غذایی، داروپخش، پزشکی و تجهیزات پزشکی از این دست مقوا استفاده کنند.
 5. پشت طوسی: پر مصرف ترین نوع مقوا است. طیف گرماژ انواع مقوا های پشت طوسی بین 230تا 500 است و از انواع مواد اولیه بازیافتی تهیه‌ می‌شود. به همین دلیل برای بسته بندی محصولاتی که بهداشت و سلامت در آن اهمیت دارد کاربردی نمی‌تواند داشته باشد.
 6. وایت تاپ: این مقوا یک رویه سفید دارد. حداقل گرماژ آن 110 و حداکثر آن 150 گرم است.
 7. لاینر: این کاغذ در بخش‌های داخلی یا بیرونی یک کارتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. استحکام و مقاومت لاینر نسبت به کاغذ مازندران کمتر است اما به طور کلی ضخامت قابل قبولی دارد. خوشبختانه در داخل کشور در زمینه تولید مورد مذکور مشکلی نداریم و بسیاری از تولید کننده‌ها آن را تولید و عرضه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مقوا کرجی و انواع کاربردهای آن

انواع کاربردها

از مقوا ها در بخش‌های مختلفی استفاده‌ می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها:

 • تولید انواع جعبه و کارتن بسته بندی کالا های مختلف
 • استفاده در فعالیت‌های هنری و هنر صنایع دستی
 • به کارگیری در پروژه‌های نقشه کشی
 • انواع کارت ویزیت
 • جلد کتاب
 • کاتالوگ
 • و…

با توجه به موارد کاربرد آن در صنعت جعبه سازی و کارتن سازی، تعدادی از انواع جعبه کالاها را برایتان در ادامه نام خواهیم برد. بسته بندی محصولات خوراکی و مواد غذایی، جعبه کالا های آرایشی و بهداشتی، تولید کارتن پستی و اسباب کشی، کارتن لوازم خانگی و ساختمانی، جعبه لوازم یدکی خودرو و قطعات مکانیکی و بسیاری از محصولات دیگر که در هر فروشگاه انواع آن را میتوانید مشاهده کنید.

سایزهای انواع مقواها

مقواها در سایز‌ها و به اشکال مختلفی تولید و عرضه‌ می‌شوند. مقوا به دو شکل رول و ورقه ای عرضه مقوا هستند. در حالت رول ابعاد در عرض های مختلف با طول یکسان تولید میشوند. در حالت ورقه ای یا شیت سایز(طول و عرض) گوناگونی وجود دارد که به عنوان مثال میتوان به سایز 60*90 و 70*100 اشاره کرد.

مرتبط بخوانید: انواع برندهای مقوا و ورق کارتن تا مبدا برندها

کدام مقوا برای کارتن‌سازی بهتر است؟

واقعیت این است که نمی‌توانیم دقیقا مشخص کنیم که کدام یک از انواع مقواها برای کارتن‌سازی بهتر است. زیرا که هر کدام از انواع کاغذ‌ها و مقواها در جای خود و در شرایط متناسب با خود می‌توانند بهترین باشند. برای مثال اگر به دنبال یک مقوا با کیفیت هستیم که برای بسته‌بندی انواع خوراکی قابل استفاده باشد بهتر است که از کاغذ یا مقوا کرافت استفاده کنیم. اما اگر شرایط کاربرد انواع کارتن‌ها چندان اهمیتی ندارد بهتر است که از انواع مقواهایی استفاده شود که در هزینه و میزان کاغذ مورد استفاده صرفه جویی به عمل آید. در نتیجه در این موارد به مشتریان کاغذ بازیافت ایرانی توصیه خواهد شد. پس باید به شما بگوییم که تمامی انواع مقواها خوب هستند، به شرطی که در جایگاه مناسب با خودشان مورد استفاده قرار گیرند.

قیمت هر کدام از انواع مقواهای کارتن‌سازی چقدر است؟

طبیعی است که هر کدام از انواع مقواهایی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند هزینه بیشتری را برای تولیدکنندگان و خریداران دارند. به طور کلی نمی‌توان هزینه ثابت و معینی را اعلام کرد. زیرا که باید با شرکت‌های تولیدکننده کاغذ و مقوا صحبت کنید و هزینه‌ها را از آن‌ها جویا شوید. ممکن است که یک شرکت کاغذ کرافت با کیفیت‌تری را ارائه کند. در نتیجه هزینه آن نسبت به سایر شرکت‌ها بیشتر خواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم که مستقیما با شرکت‌ها و مدیران فروش آن‌ها وارد گفتگو شوید و قیمت را بپرسید.

خاتمه

در تمامی بخش‌‌هایی که در این مقاله تدارک دیده بودیم تلاش مان بر این بود که بتوانیم بسیاری از مهم ترین نکات مرتبط با انواع مقواها و کاغذ را روشن سازیم. در صورتی که همچنان ابهاماتی برایتان مطرح است، می‌توانید به سایر مقالات ما در همین وبسایت مراجعه کنید.

سوالات متداول

مقوا از چی ساخته شده؟


برخی از افراد فکر‌ می‌کنند و این سوال برایشان مطرح شده که مواد اولیه مقوا چیست و از چه چیزی ساخته شده. این محصول دقیقا مسیر تولید کاغذ را پیش‌ می‌رود اما با این تفاوت که ضخامتش بیشتر از ضخامت کاغذ طراحی گشته. بنابراین خمیر کاغذ با خمیر آن تفاوتی با هم ندارند و صرفا در مراحل بعدی برای تولید مقوا گرماژ بیشتری در نظر گرفته‌ می‌شود. این محصول همان کاغذی است که ضخامتش را افزایش داده‌اند.

کیفیت مقواها به چه چیزی ربط داره؟

کیفیت مقواها به مساله مواد اولیه و همچنین دستگاه‌‌هایی که برای تولید آن‌ها به کار گرفته‌ می‌ شود باز می‌گردد.

جنس کارت ویزیت از چیست؟

یکی از کاربرد‌های مقوا ها ساخت و تولید انواع کارت‌های ویزیت است. البته در ساخت انواع کارت‌های ویزیت از مدل‌های مختلف استفاده‌ می‌ شود.

شرکت ورق کارتن یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن های لایه دار مقوایی با گردهم آوری متخصصین مجرب و به کارگیری ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک در تلاش است تا بازار کارتن ایران را بی نیاز کند.

4/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در مقوا ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *