تفاوت ورق کارتن با مقوا و چگونگی انتخاب آنها برای به کارگیری

تفاوت ورق کارتن با مقوا

تفاوت ورق کارتن با مقوا موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. به دلیل ابهاماتی که در این زمینه وجود داشته است در صدد روشن ساختن بخشی از تفاوت های موجود در بین ورق کارتن با مقوا و نیز کاغذ هستیم.

تفاوت ورق کارتن یا کارتن

جعبه های کارتنی که در شرکت کارتن سازی تولید می‌شوند، پایه ساخت آن‌ها کارتن های لایه دار یا ورق کارتن است. هر دو کلمه دقیقاً به یک ماده اولیه اشاره دارد.

ورق های کارتنی از تعدادی لایه تشکیل شده‌اند که از دو لایه تا هفت لایه قابلیت تولید دارند. به میزانی که تعداد لایه‌ها افزایش داشته باشد به همان میزان مقاومت ورق کارتنی بیشتر می‌شود.

برای ساخت یک ورق کارتنی، لاینر و فلوت به کار گرفته می‌شود که یکی درمیان کنار هم قرار می‌گیرند. لاینر ها ورق های کاغذی مسطحی هستند که دارای گرماژ متفاوتی می‌باشند. در صورتی که گرماژ آن ها بیش از یک حد مشخصی باشد به آن مقوا گفته می‌شود.

خواندنی: انواع ورق کارتن؛ مقاله جامع درباره ورق های کارتنی

مقوا

درواقع مقواها همان کاغذهایی هستند که ضخامت بیشتری دارند. مواد اولیه و خمیر آن‌ها می‌تواند یکسان باشد اما در گرماژ با تفاوت‌هایی همراه هستند.

انواع مقوا

مقواها دارای انواع متعددی هستند که در بخش ظاهری و نیز ترکیبات اولیه ساخت با هم تفاوت دارند. مثل:

به طور کلی لاینر، تست لاینر، فلوتینگ و کرافت قابلیت استفاده در روند تولید ورق های کارتنی توسط چسب کارتن را دارند. اما سایر موارد مثل پشت طوسی، ایندربرد، اشتنباخ و فابریانو به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان لایه های ورق های کارتنی کاربرد ندارند. زیرا که ضخامت قابل توجهی داشته و به صورت تکی می‌توانند در تولید جعبه های مقوایی کاربرد داشته باشند.

مقوا تحریر و کاغذ سنگ نیز در اغلب موارد در زمینه ساخت پوسترهای لمینتی استفاده می‌شود که در تولید جعبه های لمینتی کاربرد دارد.

مرتبط بخوانید: فلوت و لاینر کارتن چیست و علت نیاز به آنها در کارتن‌لایه دار

تفاوت ورق کارتن با مقوا

به لحاظ ظاهری ورق های کارتنی یا همان کارتن هایی لایه دار، متشکل از چند مقوا می‌باشند. در حالیکه مقواها به طور کلی یک لایه بوده و ضخامت کمتری نسبت به انواع ورق کارتنی دارند.

کیفیت ترکیبات ورق های کارتنی کاملاً وابسته به کیفیت مقواهایی است که در آن‌ها به کار رفته، اما در مقواها باید کیفیت خمیر کاغذ مورد استفاده ارزیابی گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله روشن گردید که تعداد زیادی مقوا وجود دارد که هر کدام‌شان دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند. همین ویژگی‌ها سبب می‌شود که در یک حیطه خاص کاربرد داشته باشند. برای مثال تعدادی از آن‌ها را در تولید ورق کارتنی به کار می‌گیرند و به شکل لایه های مختلف در کنار هم قرار می‌دهند. در نتیجه ورق های کارتنی از لایه های مقوایی ساخته می‌شوند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *