مقوا گلاسه از کاغذ تا مقوا شدن

مقوا و کاغذ گلاسه

مقوا گلاسه از کاغذ تا مقوا شدن موضوعی است که در این مقاله به شکل اختصاصی مورد بررسی قرار داده‌ایم. کاغذ و مقوا گلاسه دارای انواع مختلفی است که سبب می‌شود نسبت به سایر انواع مقواها حیطه کاربرد بیشتری داشته باشد. به همین دلیل در بازار کاغذ و مقوا میزان عرضه و تقاضای آن بسیار بالاست. طبیعی است که این محصول پرکاربرد و پرمصرف مورد پرسش گری‌ها‌ی گسترده قرار بگیرد و ابهامات درباره آن زیاد باشد. تا انتها با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش‌ها‌ی شما را ارائه کنیم.

کاغذ و مقوا گلاسه چیست و از چه چیزی تولید می‌شود؟

گلاسه ( Glossy paper and cardboard) کاغذ یا مقوایی است که رویه‌ی آن را با مواد خاصی تغییر داده‌اند. این نوع کاغذ و مقوا به شکل رولی و شیت تولید و عرضه می‌گردد. شیت به صفحات مقوایی گفته می‌شود که در ابعاد ( طول و عرض ) متفاوتی برش خورده و آماده خرید و فروش هستند. مواد اولیه برای ساخت آن کاغذ تحریر ساده، نشاسته و پلاستیک است. به دلیل این که کاغذ تحریر دارای سطح صافی نیست، برای ایجاد چنین ویژگی‌ای از نشاسته و پلاستیک کمک می‌گیرند. در واقع نشاسته یک لایه روی کاغذ را پوشش داده و پلاستیک هم روی نشاسته را فرا می‌گیرد. در واقع این مقوا نوعی کاغذ روکش‌دار محسوب می‌گردد و نوع این روکش موجب تمایز ماهیت مقوا گلاسه از سایر انواع مقوا می‌شود.

بیشتر بدانید: مقوا و انواع آن با چند دقیقه بیاموزید

مزایای آن

از مهم‌ترین مزیت‌هایی که کاغذ و مقوا گلاسه دارد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت به دلیل روکش پلاستیکی‌ای که دارد
 • سطح صیقلی متناسب با چاپ انواع طراحی ها
 • استحکام بالا

انواع آن

کاغذ و مقوا گلاسه دارای انواعی است، از جمله:

 • دو رو
 • یک رو ( تک رو )
 • مات
 • براق

کاربرد مقوا گلاسه

به دلیل ماهیت این مقوا که سطح صاف و شفافی دارد بهترین گزینه برای چاپ انواع طرح‌های گرافیکی پر رنگ و لعاب است. سطح آن این امکان را فراهم می‌کند که رنگ‌ها در بالاترین درجه شفافیت و وضوح خودشان را نشان دهند. در نهایت نور و کیفیت رنگ بالا چاپ جذابی را برای این مقوا رقم می‌زند. بنابراین برای تولید جعبه‌ها‌ی مقوایی با طراحی پیچیده گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

از کاربردهای دیگری که می‌توان برای این مقوا نام برد چاپ عکس روی آن است. زیرا که کیفیت چاپ را تا حد زیادی تثبیت می‌کند و رنگ و درخشندگی فوق العاده‌ای دارد. این مساله به این موضوع باز می‌گردد که رنگ‌ها را به شکل متوازن جذب و منعکس می‌کند.

از دیگر کاربردها:

طول و عرض ورق مقوا گلاسه

طول و عرضی که در شیت‌ها‌ی این نوع مقوا لحاظ می‌گردد بین 60 تا 100 سانتی متر است. مثلاً 70*100 یا 60*100. تنوع در ابعاد ورق‌ها‌ی مقوا گلاسه این امکان را فراهم می‌کند که تولیدکنندگان جعبه‌ها‌ی مقوایی براساس نیاز و نوع محصولی که تولید می‌کنند ابعاد مدنظرشان را گزینش کنند.

انواع گرماژ کاغذ و مقوا گلاسه

گرماژ مقوا یک موضوع بسیار مهم است. این مقوا هم همچون سایر انواع مقواهایی که تولید می‌شوند دارای گرماژهای متفاوتی هستند. کمترین حد گرمی برای تولید کاغذ و مقوا گلاسه 90 و حداکثر آن 300 گرم است.

خواندنی: انواع کاغذ و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

انواع برندها

بهترین برندهایی که در ایران کاغذ و مقوا گلاسه با کیفیت ارائه می‌کنند، به شرح زیر است:

 1. شینهو
 2. هانسل 
 3. موریم 
 4. نیوکرون
 5. نویا
 6. اینفینیتی
 7. اژدها
 8. تایگر
 9. فابریانو
 10. اشتنباخ
 11. جیوانی

از برندهای ایرانی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • راشا کاسپین
 • اترک
 • دیبا اصفهان

خاتمه

در مطالبی که گذشت بسیاری از مهم‌ترین موضوعات مرتبط به مقوا گلاسه را در بخش‌ها‌ی اختصاصی آورده‌ایم. در صورتی که همچنان ابهاماتی در این زمینه دارید این امکان برایتان فراهم است که در قسمت کامنت ها مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالاتتان پاسخ دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *