کارتن سازی و آشنایی با مواد اولیه مورد نیاز + ماشین آلات

شرکت کارتن سازی

کارتن سازی و آشنایی با مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها به علاوه ماشین آلاتی که آن‌ها به کار می‌گیرند، می‌تواند موضوع جالبی برای مقاله امروز ما باشد. زیرا بسیاری از افرادی که در ابتدای مسیر راه اندازی یک شرکت کارتن سازی هستند احتمالاً نیازمند دریافت چنین اطلاعاتی خواهند بود. در این مقاله در خصوص موضوع مطرح شده مطالبی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آشنایی اولیه با کارتن سازی

یکی از صنایع پررونقی که سالهاست در کشور ایران فعالیت‌های گسترده‌ای در آن انجام می‌پذیرد، صنعت کارتن سازی است. در این کسب و کار شرکت‌های کارتن سازی مختلفی وجود دارند که به تولید انواع جعبه‌های کارتنی و مقوایی و بسته بندی های متفاوت می‌پردازند.

قطعاً در روند تولید این محصولات کارتنی نیازمند مواد اولیه و ماشین آلاتی هستند که سرعت و کیفیت تولید را افزایش دهد. مواد اولیه و ماشین آلات بسیار مختلف و متنوع هستند و در بخش‌های مختلف می‌توانند کارآمد باشند.

بخوانید: واشبورد چیست و چگونه می‌توان بر آن غلبه کرد؟

مواد اولیه کارتن سازی

مهم‌ترین مواد اولیه ای که در شرکت های کارتن سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاغذ، مقوا و ورق های کارتنی است. البته باید گفت پایه ساخت و تولید انواع مقوا و ورق های کارتنی نیز همان کاغذ است. در واقع از خمیر کاغذ تمامی این تولیدات انجام شده و در روند تولید به اشکال مختلفی تبدیل خواهند شد.

برخی از این مواد بازیافتی هستند و از سایر تولیدات کارتنی و مقوایی تهیه می‌شوند. اما بخشی از این مواد اولیه نیز کاملا از مواد اولیه ناب، با کیفیت و درجه یک تهیه می‌شوند؛ مثل چوب تنه درختان.  

تولید انواع ورق های کارتنی

ورق های کارتنی دارای انواع مختلفی هستند از جمله:

در بسیاری از شرکت های ورق سازی انواع ورق های کارتنی تولید شده و در اختیار شرکت های کارتن سازی قرار می‌گیرد. این کارتن ها در خدمت تولید انواع بسته بندی های کارتنی هستند. برای مثال سفارش دهنده‌های انواع جعبه های کارتنی بر حسب نیاز محصول یکی از این کارتن های لایه دار را انتخاب می‌کنند. در نتیجه کارتن با همان ورق کارتنی تولید می‌گردد.

کاغذهایی که در بخش بیرونی یک کارتن لایه دار به کار گرفته می‌شوند ( منظور همان لاینر ها هستند )  ضخامت بالایی دارند. زیرا که باید استحکام یک ورق کارتنی را تامین کنند. از سوی دیگر نیز فلوت ها یا لایه‌های کنگره دار نیز گرماژ و تراکم کنگره‌ای متناسبی دارند. این فلوت ها باعث می‌شوند که کارتن در برابر ضربه و آسیب مقاومت بالایی از خود نشان دهد. در نتیجه محصولات داخل آن هنگام حمل و نقل از امنیت بالایی برخوردار می‌شوند.

مرتبط بخوانید: فلوت و لاینر کارتن چیست و علت نیاز به آنها در کارتن‌لایه دار

انواع ماشین آلات کارتن سازی

انواع ماشین آلاتی که در شرکت‌های کارتن سازی و در روند تولید انواع جعبه های کارتنی و مقوایی به کار گرفته می‌شوند، موارد زیر هستند. هر کدام از این دستگاه ها در بخشی از فرایند تولید به کار گرفته شده و جایگزین نیروی انسانی خواهند بود.

 • دستگاه خط کش برش
 • دستگاه چاک زن
 • دستگاه چاپ کارتن
 • دستگاه تسمه کش
 • دستگاه دایکات
 • دستگاه لمینت

کاربرد انواع ماشین آلات کارتن سازی

هر کدام از انواع دستگاه‌هایی که در شرکت های کارتن سازی در خدمت تولید قرار می‌گیرند، دارای کاربرد و نقشی هستند که با هیچ دستگاه دیگری قابل جایگزینی نیست. برای مثال :

 • دستگاه دایکات

دستگاه دایکات کارتن، دستگاهی است که در روند برش انواع ورق های کارتنی و شکل دادن به آن ها برای تولید جعبه‌های کارتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که کارتن‌های بسته بندی طراحی شدند و خط تیغ و خط تا آن‌ها مشخص گردید، قالب آن‌ها ساخته می‌شود. این قالب ها در دستگاه دایکات قرار گرفته و به برش ورق کارتنی بر اساس همان ابعاد کمک می‌کنند. دستگاه دایکات دارای سه نوع کلی است : فکی ، روتاری و پینگ پنگی.

هرکدام از انواع دستگاه ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. برای مثال در دستگاه روتاری قالب‌های استوانه ای قرار داده می‌شود و سرعت برش انواع ورق‌های کارتنی برای تولید انواع جعبه های کارتنی 5 برابر سایر تکنیک‌های برش است.

در دستگاه فکی قالب تخت قرار می گیرد و یک نیروی انسانی مسئول قرار دادن ورق کارتن داخل آن و برداشتن ورق بعد از برش است.

اما وضعیت کار برش در دستگاه پینگ پنگی به شکل دیگری است و دو نیرو انسانی نیاز است که در دو سوی دستگاه قرار گیرند. بنابراین تا حدودی سرعت کار وابسته به سرعت نیروی انسانی است.

بیشتر بدانید: جعبه کارتن دایکاتی و نمونه های مختلف آن

 • دستگاه لمینت

این دستگاه بهترین و تنها گزینه‌ی نیروهای تولید برای لمینت کردن انواع جعبه‌های لمینتی است. این دستگاه با توجه به انواع ابزارها و سیستم‌هایی که روی آن تعبیه شده است، ورق لمینت را که از جنس مقوا تهیه شده است روی ورق کارتنی قرار می‌دهد. چسبی که در این روند به کار گرفته می‌شود تا لمینت روی ورق کارتنی بچسبد از کیفیت بالایی برخوردار است و به همین راحتی این دولایه از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

خواندنی‌ها: جعبه و کارتن لمینتی به علاوه گالری تصاویری از آنها

برخی از چسب‌هایی که در شرکت‌های کارتن سازی به کار گرفته می‌شود، کاملاً بازیافتی هستند. یعنی زمانی که کارتن ها از چرخه استفاده خارج شدند نیاز است که در روند بازیافت تبدیل به تولیدات جدید شوند. چسب کارتن بعد از اینکه در آب قرار گرفت حل شده و دیگر اثری از آن‌ نخواهد بود. در واقع این چسب ها خاصیت حلال شدن در آب را دارند.

انواع مقواها و کاربرد آن ها در صنعت تولید بسته بندی

مقواهایی که در صنعت بسته بندی به کار گرفته می‌شوند از نظر ضخامت یا همان گرماژ حد وسط ورق‌های کارتنی و کاغذ قرار می‌گیرند. مقواهای گوناگونی وجود دارد که برای تولید انواع جعبه‌های مقوایی کاربرد دارند. گرماژ مقواها بسیار طیف وسیعی دارد و هر سفارش دهنده‌ای بر حسب نیاز محصول و وزنی که جعبه باید متحمل شود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. انواع مقواها موارد زیر هستند:

 1. کرافت
 2. گلاسه
 3. فابریانو
 4. اشتنباخ
 5. ایندر برد، دو رو سفید، پشت سفید
 6. پشت طوسی

تمامی این مقواها در یک دسته بندی کلی به دو بخش بهداشتی و غیر بهداشتی تقسیم بندی می‌شوند. برای مثال ایندربرد از جمله مقواهای بهداشتی است که در صنعت بسته بندی انواع مواد غذایی و دارویی و نیز محصولات آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. اما پشت طوسی به دلیل این که از مواد اولیه بازیافتی تولید می‌شود نمی‌تواند گزینه خوبی برای بسته بندی انواع محصولات که نام برده شد باشد. زیرا که با سلامت انسان‌ها در تداخل است و تهدیدی جدی برای آن به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: لیست بهترین شرکت های کارتن سازی با ماشین آلات هوش‌مند

خاتمه

در این مقاله بسیاری از مهم‌ترین موضوعاتی که در زمینه کارتن سازی و مواد اولیه و ماشین آلات آن وجود دارد را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. تلاش‌مان بر این بود که بتوانید با الفبای کار شرکت‌های کارتن سازی آشنا شوید و اطلاعاتی ابتدایی را کسب کنید. در صورت نیاز و وجود هرگونه سوال و ابهام این امکان برایتان فراهم است که سوالات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به تمامی آن‌ها پاسخ داده شود.

5/5 - (2 امتیاز)
این نوشته در کاغذ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *