کاغذ و مقوا وایت تاپ و ویژگی‌های آن

کاغذ و مقوا وایت تاپ

کاغذ و مقوا وایت تاپ و ویژگی‌های آن موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به شکل اختصاصی به آن بپردازیم. این کاغذ یا مقوا به دلیل ویژگی هایی که دارد و نیز ترکیباتی که در تولید آن به کار می‌رود در روند تولید ورق کارتنی پراستفاده است. با ما همراه باشید تا از کاربردها و اهمیت وایت تاپ برایتان بگوییم.

کاغذ و مقوا وایت تاپ

این کاغذ یا مقوا را نیز، تاپ وایت نیز می‌نامند. از جمله کاغذها یا مقواهایی است که در گرماژهای مختلفی تولید می‌شود. به همین دلیل وایت تاپ هایی که گرماژ بالایی دارند در دسته بندی مقواها قرار می‌گیرند.

از ویژگی های شاخص این کاغذ و مقوا این است که یک روی آن سفید می‌باشد. به همین دلیل کاغذ یک رو سفید نیز خوانده می‌شود.

گفته می‌شود که ظاهر کاغذ وایت تاپ بسیار مشابه با تست لاینر و کرافت است. بنابراین برای تشخیص آن باید اطلاعات زیادی داشت تا بتوانیم بین این سه نوع کاغذ یا مقوا تفکیک قائل شویم.

بیشتر بخوانید: انواع مقوا، از ترکیب و ساختار گرفته تا کاربردها

مزیت های وایت تاپ

از مهم‌ترین مزایایی که می‌توانیم برای این کاغذ برشمریم سطح سفید یک رویه آن است. همین مساله باعث شده است که روی ورق های کارتنی قرار داده شود تا نمای ظاهری مناسبی را برای جعبه های کارتنی ایجاد کند.

از دیگر مزیت ها قابلیت چاپ پذیری و جوهر پذیری بالای این نوع کاغذ است. در واقع زمانی که این نوع کاغذ یا مقوا روی ورق کارتنی کشیده شود زمانی که نیاز باشد چاپ روی آن انجام شود این روند دارای کیفیت بالایی است. از سوی دیگر نیز رنگ این کاغذ ثبات بالایی دارد. زیرا که فرایند پخت آن کاملاً شیمیایی است. به همین دلیل کیفیت چاپ تا مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد.

از جهت هزینه نیز قیمت تاپ وایت نسبت به کیفیت بالای آن مقرون به صرفه بوده و مشتریان زیادی دارد.

این نوع کاغذ دارای استحکام قابل توجهی است به همین دلیل زمانی که در ساخت یک ورق کارتن مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقاومت و استحکام آن ورق کارتنی اثر می‌گذارد.

خواندنی: کاغذ و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

گرماژ وایت تاپ

حداقل گرماژی که برای این نوع کاغذ گفته‌اند 110 گرم و حداکثر آن 150 است.

کاربردها

از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌توان از کاغذ تاپ وایت استفاده کرد:

  • مقواهای یک رو سفید
  • جعبه بسته بندی مقوایی
  • ساخت کاغذهای فلوتینگ

نحوه عرضه و خرید و فروش وایت تاپ

به طور کلی شرکت های تولید کننده وایت تاپ، این نوع کاغذ را به شکل رولی عرضه می‌کنند. به همین دلیل روند نقل و انتقال آن از شرکت های تولیدی تا شرکت کارتن سازی تسهیل شده و نیاز به امکانات جابه جایی چندانی نیست.

کشور های تولید کننده

از جمله کشورهایی که در طی سال‌های متمادی در زمینه تولید کاغذ وایت تاپ دارای سابقه درخشانی هستند، چین، اندونزی و آلمان می‌باشند.

در بسیاری از کشورهای همسایه از جمله ایران نیازشان به این کاغذ را از طریق واردات این محصول تامین می‌کنند.

تولید وایت تاپ در ایران

چند سالی است که یکسری دستگاه های تولید کننده کاغذ وایت تاپ در ایران وارد شده و خط تولید این محصول راه اندازی شده است. برای مثال در اصفهان، تبریز و مشهد شرکت های تولیدی کاغذ سازی وجود دارد که بخشی از نیاز بازار به این کاغذ را تامین کرده و تولیداتی با حجم بالا دارند. این اقدام می‌تواند تا حد قابل توجهی از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و در هزینه‌های خرید این کاغذ نیز صرفه جویی کند.

طبیعی می‌نماید که کیفیت تولیدات ایرانی مشابه نمونه‌های خارجی در حال حاضر نیست. زیرا که سابقه تولید این کاغذ در کشورمان چندان زیاد نبوده که بتوانیم امیدوار باشیم تجربه و تخصص بالایی در این روند کمک‌رسان خواهد بود. اما مهم‌ترین نکته این است که در مسیر پیشرفت و توسعه هستیم و در آینده به نقطه‌ای خواهیم رسید که خودکفا خواهیم بود.

خاتمه

تا اینجا مطالبی در خصوص وایت تاپ روشن گردید که خوش بختانه خطوط تولید این نوع کاغذ در ایران راه اندازی شده و دو دستگاه هدباکس به شکل اختصاصی به ساخت کاغذ تاپ وایت کمک می‌کند.

در صورت وجود هرگونه پرسش در این زمینه یا قصد ثبت سفارش انواع ورق های کارتنی از جمله سینگل فیس(کارتن 2 لایه) را می‌توانید با بخش فروش شرکت ورق کارتن ارتباط بگیرید تا در اسرع وقت به تماس شما پاسخ داده شود.

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در کاغذ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *