مقوا کرجی و انواع کاربردهای آن

مقوا کرجی

مقوا کرجی و انواع کاربردهای آن یکی از موضوعاتی است که در صنعت کارتن سازی و تولید انواع ورق های مقوایی کمتر به آن پرداخته شده است. به همین دلیل در این مقاله بخش‌های مجزا و اختصاصی تدارک دیده شده است تا بتوانیم جنبه‌های مختلف این مقوا را مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی‌های کلی مقوا کرجی

این مقوا از مواد اولیه دست دوم یا ضایعات کارتنی و کاغذی تولید می‌شود. به همین دلیل به نوعی مقوا غیر بهداشتی معرفی می‌گردد. در نتیجه بهتر است که در روند تولید انواع بسته بندی‌هایی مورد استفاده قرار گیرد که ضرری برای سلامت انسان‌ها نداشته باشد ( مثل جعبه های کالاهای صنعتی )، یا این که روی این مقوا را با تکنیک‌های مختلف بپوشانند تا با مواد غذایی داخل بسته بندی تماس مستقیم نداشته باشد ( مثل متالایز کردن ورق مقوایی ).

خواندنی: تفاوت مقوا بهداشتی با مقوا غیر بهداشتی

کاغذ باطله‌هایی که از چرخه استفاده خارج شده‌اند به عنوان مواد اولیه برای ساخت تولیدات کاغذی و کارتنی جدید جمع می‌شوند. سپس در طی مراحلی دوباره فرآوری شده و به عنوان محصولات کاغذی، مقوایی و کارتنی جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این محصولات مقوا کرجی است که بعد از تولید می‌تواند دارای کاربردهای بسیاری باشد.

این مقوا دارای سه لایه رویی، میانی و زیرین است. مقوا کرجی در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و پر استفاده‌ترین آن رنگ سفید مایل به طوسی است. از سوی دیگر نیز بهترین گزینه برای تولید انواع جعبه های سخت از جمله هاردباکس ها است.

از دیگر نام‌هایی که برای این نوع مقوا مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانیم به مقوا صنعتی اشاره کنیم.

مزایای مقوا کرجی

این مقوا در گرماژهای مختلفی تولید شده و ضخامت انواع آن با هم متفاوت هستند. به همین دلیل در صورتی که این مقوا در گرماژهای بالایی تولید گردد، می‌تواند دارای استحکام و مقاومت خوبی در برابر آسیب، ضربه، رطوبت و وزن باشد.

از دیگر مزایای مقوا کرجی قیمت پایین آن است. زیرا که مواد اولیه ساخت آن بکر یا ویرجین نیستند. در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید منجر به کاهش هزینه‌های خرید و فروش آن می‌شود.

مزایای مقوا کرجی به صورت خلاصه:

 1. استحکام زیاد
 2. مقاومت بالا در برابر ضربه و تاخوردگی
 3. هزینه پایین و متناسب با کاربردها
 4. ضخامت بالا
 5. برش پذیری بالا
 6. تولید در انواع ابعاد و ضخامت مختلف و متناسب با کاربردهای متفاوت

بیشتر بخوانید: مقوا بهداشتی را بیشتر بشناسید

مقوا کرجی چه نقطه ضعفی دارد؟

از نقاط ضعف این مقوا باید به استحکام بالایی که دارد اشاره کرد. استحکام زیاد مساوی است با کاهش قابلیت انعطاف. به همین دلیل چندان نمی‌توان در بخش های هنری که نیازمند انعطاف بالا هستیم از آن استفاده کنیم.

استحکام بالا برای مقوا کرجی هم می‌تواند نقطه ضعف و هم مزیت محسوب گردد. از سویی آن را برای کاربردهای مشخصی مثل تولید هارد باکس گزینه مناسبی کند، اما در حیطه‌های دیگر دارای کاربرد محدودی می‌شود.

کاربردها

هر نوع مقوایی که تولید می‌شود در یکسری از بخش‌های تولیدی و صنعتی یا حتی بخش هنری می‌تواند دارای کاربردهای اختصاصی باشد. مقوا کرجی نیز در بخش‌های زیر به کار گرفته می‌شود و به بیانی دیگر حیطه‌های کاربرد آن هستند.

 • تولید جعبه هاردباکس
 • ساخت انواع ماکت
 • به کارگیری در حوزه تولید مبلمان و صندلی و نشیمن مثل زیرسازی مبل‌ها
 •  تولید جعبه کفش
 • سینی کیک
 • سینی غذا
 • جعبه شیرینی
 • جعبه پیتزا
 • جعبه های کادویی و فانتزی
 • تولید انواع بنر
 • استفاده در ساخت انواع جلد کتاب‌هایی که سخت هستند و استحکام بالایی دارند. مثل کتاب‌های نفیس، کتاب قرآن و …
 • تولید پازل
 • جلد پایان نامه‌ها

سخن پایانی

به طور خلاصه بر اساس آنچه گفته شد، مقوا کرجی یکی از انواع مقواهایی است که نسبت به سایر انواع مقواها مقاومت بالایی دارد و در حوزه‌هایی کاربرد دارد که نیاز است یک مقوا مستحکم داشته باشیم.

توصیه می‌شود برای خرید این مقوا در ابتدا مشاوره‌هایی را با تیم فروش یک شرکت ورق‌سازی داشته باشید سپس اقدامات جدی را در این زمینه انجام دهید.

[ثبت امتیاز]
این نوشته در مقوا ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *