مقوا بهداشتی را بیشتر بشناسید

مقوا بهداشتی

مقوا بهداشتی را بیشتر بشناسید تا تمامی ابهامات و کج‌فهمی‌هایی که در این زمینه وجود دارد، از بین برود. زیرا که همین ابهامات و سوالات باعث می‌شود که ذهنیت درستی در خصوص این ماده اولیه تولید انواع جعبه های مقوایی نداشته باشید. در نهایت موجب می‌شود که در روندهای به کار گیری از جمله ثبت سفارش انواع جعبه های کارتنی و مقوایی با مشکلاتی مواجه باشید. با ما همراه باشید.  

مقوا بهداشتی و ویژگی‌های آن

به طور کلی مقواها از مواد اولیه یا خمیر کاغذ ساخته می‌شوند. اما مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوتی که بین آن ها وجود دارد گرماژ یا ضخامت آن‌ها است. در کاغذها ضخامت کمتری احساس می‌کنیم، اما در مقواها این ضخامت افزایش خواهد یافت. به تبع این موضوع میزان انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری میان کاغذ و مقوا نیز متفاوت خواهد بود.

مقوا بهداشتی به دلیل این که از مواد اولیه با کیفیت، درجه یک و غیر بازیافتی تهیه شده است، به این نام خوانده می‌شود. در نتیجه از آن برای تولید کارتن های لایه دار بسته بندی انواع مواد غذایی، دارویی و خوراکی استفاده می‌شود.

از دیگر ویژگی‌هایی که مقوا بهداشتی دارد، برخورداری از یک روکش است که مانع آلوده شدن آن‌ها با انواع مواد غذایی می‌گردد. کاربرد روکش این است که در نهایت بعد از این که کاربری خود را در زمینه بسته بندی انواع مواد خوراکی و غذایی از دست داد به سادگی وارد روند بازیافت می‌شود، که این امر در ضایعات کارتن به سادگی انجام می‌شود.

برای مثال در بخش‌های داخلی جعبه پیتزا روکشی روی مقوا کشیده می‌شود. در نتیجه مانع از نفوذ چربی و سایر ترکیبات مواد غذایی به بافت مقوا می‌شود. همین مساله در ادامه مسیر بازیافت شدن همان کارتن را امکان‌پذیر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کاغذ کرافت و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

مواد اولیه مقوا بهداشتی

مقوا بهداشتی از انواع خمیر چوب یا خمیر غلات یا ضایعات با کیفیت کاغذی تولید خواهد شد. البته این مواد باید بهداشتی باشند و مورد تایید سازمان بهداشت قرار گیرند. حداقل گرماژ هر مقوا حدودا 140گرم است و تا 500 گرم ادامه دارد. مقواهای تولید شده با هر کدام از این گرماژها می‌توانند در بخشی از تولیدات کارتن بسته بندی نقش داشته باشند. فرایند تولید مقوا نیز کاملاً مشابه با کاغذ است و تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.

کاربردها

مقواهای بهداشتی اساساً در جهت تولید انواع کارتن‌های بسته بندی دارویی، خوراکی و مواد غذایی و همچنین رستورانی_فست فودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا که این کارتن ها تماس مستقیمی با سلامت انسان‌ها دارند و در صورت بهداشتی نبودن احتمالاً جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند. در این شرایط مقواهای بهداشتی با هدف حفظ ایمنی و سلامت بدن انسان‌ها و با بالاترین کیفیت تولید خواهند شد.

انواع تولیدات کارتنی با کمک مقوا بهداشتی:

 • بسته بندی مواد غذایی و خوراکی
 • جعبه های دارویی و تجهیزات پزشکی
 • جعبه پیتزا
 • جعبه غذاهای بیرون‌بر
 • لیوان یکبار مصرف مقوایی
 • سینی مقوایی برای بسته بندی شیرینی و شکلات
 • و…

نماد بهداشتی بودن مقوا

زمانی که روند تولید مقوا بهداشتی طی می‌شود بازرسان وزارت بهداشت کیفیت و اصالت مواداولیه را تایید می‌کنند. در نهایت نیز مهر سیب سلامت، استاندارد و همچنین شرکت تولید کننده بر رول و ورق های مقوایی تولید شده زده می‌شود.

انواع آن

مقواهای بهداشتی دارای انواعی هستند که مهم‌ترین آن‌ها:

 • مقوا ایندربرد
 • مقوا کرافت

هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که باعث می‌شود در بخشی از تولیدات جعبه های کارتنی و مقوایی مورد استفاده قرار گیرند.

مرتبط بخوانید: مقوا و انواع آن و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

ویژگی های مقوای بهداشتی

مقواهای بهداشتی به طور کلی دارای ویژگی‌های زیر هستند: 

 1. برخورداری از نشان سیب سلامت، استاندارد و تولید کننده
 2. استفاده از چسب مخصوص و بهداشتی حلال در آب
 3. تولید شده با به کار گیری انواع مواد اولیه با کیفیت و درجه یک
 4. رعایت اصول بهداشتی در فرایند تولید

خواندنی: تفاوت مقوا بهداشتی با مقوا غیر بهداشتی

خاتمه

در این مقاله بسیاری از نکات اساسی و موضوعات مرتبط با مقوای بهداشتی را مطرح ساختیم و توضیحاتی را در ادامه هر کدام آوردیم. امیدواریم که در هنگام خرید مقوای بهداشتی به نکات مهم در خصوص آن توجه کنید و آن‌ها را در مسیر تولید جعبه های کارتنی‌ای قرار دهید که نیاز است بهداشتی باشند.

4/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در مقوا ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *