تشخیص میزان مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا

تشخیص میزان مواد بازیافتی در کاغذ و مقوا

تشخیص میزان مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا یکی از چالش‌هایی است که احتمالاً برخی از فعالان در حوزه تولید ورق کارتن و مقوا با آن مواجه باشند. به طور کلی در روند تولید بخشی از تولیدات کاغذی و مقوایی از مواد بازیافتی استفاده می‌گردد. به همین دلیل آن‌ها باید در حیطه خاصی از تولیدات مرتبط با کارتن سازی مورد استفاده قرار گیرند. برنامه ریزی در جهت به کارگیری آن‌ها منوط به تشخیص درست آن است. در نتیجه معیارهایی باید در دست باشد تا بتوانیم برحسب آن‌ها کاغذ و‌ مقوا بازیافتی را از غیر آن تشخیص دهیم. به علاوه اینکه میزان آن را نیز بتوانیم تعیین کنیم.

کاغذ و مقوا بازیافتی

در روند تولید کاغذ از انواع مواد اولیه خمیری شکل استفاده می‌شود. برای مثال چوب یا نیشکر را به حالت خمیری در آورده و در ادامه با یک مرحله آب گیری از خمیر، آن را برای تولید کاغذ آماده می‌کنند. کاغذ نیز پایه تولید انواع ورق های کارتنی و مقواها قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: انواع ورق کارتنی+ مقاله جامع درباره ویژگی های انواع ورق کارتن

در صورتی که خمیر کاغذ از مواد اولیه‌ بازیافتی تهیه شود تولیدات حاصل از آن نیز بازیافت شده خواهند بود. برای مثال شرکت های تولید کننده انواع کاغذ و مقوا، انواع مواد اولیه بازیافتی کاغذی، مقوایی، کارتنی را در یک مرحله وارد خط تولید می‌کنند و خمیری از آن تهیه کرده و مجدد برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند.

مرتبط بخوانید: ضایعات کارتن و انواع کاربردهای آن

تشخیص مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا

در تولید انواع کاغذ و مقوا درصدهای متفاوتی از مواد اولیه بازیافتی و غیر بازیافتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه تمامی انواع کاغذ و مقوا به میزان مشخصی از این مواد بازیافت شده ندارند.

بسیاری از کسانی که سال‌ها در این حرفه فعالیت کرده‌اند و تخصص دارند می‌توانند با نگاه کردن به یک کاغذ و مقوا بازیافتی بودن یا غیر بازیافتی بودن آن را تشخیص دهند. زیرا که تمامی معیارها و ویژگی‌های این دو نوع کاغذ و مقوا را به خوبی می‌شناسند. برای مثال رنگ و نوع بافت یک کاغذ و مقوا می‌تواند آن‌ها را در تشخیص این موضوع یاری دهد.

اما بسیاری از افراد عادی این نوع تشخیص را نمی‌توانند داشته باشند. زیرا که حیطه حرفه‌شان نبوده و چندان درگیری‌های تخصصی با این زمینه نداشته‌اند. موضوعی که می‌تواند به افراد عادی یاری دهد بوی انواع کاغذ و مقوا است.

در مواردی گفته می‌شود که تولیدات بازیافتی به نوعی بو خاصی دارد و چندان هم مطبوع نیست. گاها این نکته یک معیار تشخیصی درستی است که می‌توانید بازیافتی بودن یا غیر بازیافتی بودن یک کاغذ و مقوا را به درستی ارزیابی کنید.

مواد بازیافتی کاغذی و مقوایی

اهمیت مواد اولیه بازیافتی

زمانی که برای تولیدات جدید کاغذی از محصولات قدیمی‌تر استفاده می‌شود تا حد زیادی می‌توانیم در به کارگیری مواد اولیه طبیعی و بکر صرفه‌جویی کنیم.

برای مثال سالیانه تعداد زیادی از درختان جنگل برای تولید انواع کاغذ قطع می‌شوند. این اقدام به مرور زمان آسیب‌های جدی را برای محیط زیست به همراه خواهد داشت. در نتیجه بهتر است، تا جایی که می‌توانیم این روند را کنترل کنیم.

در صورتی که از کاغذ‌های باطله استفاده کنیم و آن‌ها را وارد خط تولید کاغذ و مقواهای جدید کنیم از قطع درختان بی‌نیاز خواهیم شد.

البته این تولیدات جدید باید در حیطه‌های خاصی مورد استفاده قرار گیرند. حوزه‌هایی که با سلامت انسان‌ها ارتباط مستقیم نداشته باشند و خطری برای آن‌ها در پی نباشد.

سخن آخر

در این مقاله توضیح کوتاهی در زمینه تشخیص مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا ارائه کردیم. روشن گردید که یکسری معیارها می‌تواند ما را در تشخیص بازیافتی یا غیر بازیافتی بودن یاری دهد. افراد متخصص کارتن سازی به راحتی این موضوع را تشخیص خواهند داد. افراد عادی به شرط آگاهی از این معیارها می‌توانند بین کاغذ و مقوای با کیفیت ( غیر بازیافتی ) و کاغذ و‌ مقوا بازیافتی تمایز قایل شوند.

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در کاغذ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *