نقاط ضعف و قوت شغل کارتن سازی و تولید کارتن لایه دار

نقاط ضعف و قوت شغل کارتن سازی

نقاط ضعف و قوت شغل کارتن سازی و تولید کارتن لایه دار موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم تا بسیاری از افرادی که تصور می کنند کارتن سازی امنیت شغلی و اقتصادی بالایی دارد اطلاعات دقیق تری در خصوص آن داشته باشند.

با ما همراه باشید تا در بخش های تفکیک شده بخشی از نقاط مثبت و منفی این حرفه پر درآمد اما پرچالش را به شما معرفی کنیم.

نقاط ضعف شغل کارتن سازی و تولید کارتن لایه دار

اول از همه باید بدانید که شرکت های جعبه سازی متریال مصرفی مورد نیاز خودشان را از شرکت های تولید کننده کارتن لایه دار تهیه می کنند. بنابراین شرکت جعبه سازی با شرکت کارتن سازی که ورق های کارتنی تولید می کند، تفاوت دارد.

مرتبط بخوانید: تفاوت شرکت ورق سازی کارتن با شرکت کارتن سازی

البته برخی از شرکت های جعبه کارتن سازی دارای دستگاه‌هایی هستند که می توانند با آن ها کارتن لایه دار مورد نیاز خود را نیز تولید نمایند. اما در حالت کلی این دو کمپانی با هم فرق دارند.

از نقاط ضعفی که می توانیم برای این شرکت ها برشمریم:

  • وجود رقبای زیاد و بازار رقابتی ناسالم

در طی چند ساله اخیر تعداد زیادی واحد تولیدی انواع جعبه کارتن و ورق کارتن راه اندازی شده است. بنابراین در این صنعت رقبای بسیاری وجود دارند که با یکدیگر به رقابت می پردازند.

بخوانید: میزان سرمایه گذاری در صنعت کارتن سازی در ایران

در تمامی صنایع دیگر نیز رقبا در یک حوزه تولیدی خاص وجود دارند که با هم به رقابت می پردازند، اما متاسفانه در صنعت کارتن سازی رقابت های موجود به دلیل وجود روابط و ضوابط، سالم نمی باشد. بنابراین تولیدکنندگان در یک شرایط تساوی با هم رقابت نمی کنند. بلکه کسانی که با افراد بیشتری در روابط هستند، مشتریان بیشتر و بهتری را جذب می کنند. حتی اگر کیفیت تولیدات آن ها همچون کارتن سازی های پیشرفته نباشد.

  • عدم سوددهی و فروش کم در ابتدای راه اندازی واحد تولیدی

در این صنعت تولیدی، در ابتدای ماه های راه اندازی نباید توقع سوددهی بالایی داشته باشیم. زیرا نیاز است که در ابتدا تمامی سرمایه های موجود را صرف تجهیز و توسعه واحد کارگاهی کنیم. در نتیجه نیاز است که صبوری داشته باشید تا به نقطه پیشرفت قابل توجهی دست یابید.

نقاط قوت صنعت تولید کارتن لایه دار

از مهم ترین نقاط قوت این صنعت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کارتن بهترین نوع بسته بندی و مورد نیاز تمام صنایع دیگر

جعبه های کارتنی به دلیل ویژگی هایی که دارند نسبت به سایر انواع بسته بندی ها گزینه بسیار مطلوبی محسوب می شوند. زیرا هم از جهت هزینه مقرون به صرفه می باشند، هم از جهت سازگاری با محیط زیست بسیار گزینه خوبی هستند. بنابراین در طول سال های اخیر جایگزین چندان مناسبی برای آن ها پیدا نشده است و شرکت های جعبه سازی برای تامین مواد اولیه خود در ورق سازی ها سفارشات بالایی ثبت می کنند.

  • رشد صعودی آن

در دنیایی که روز به روز تجهیزات صنعتی مدرن تری وارد عرصه تولید صنایع مختلف می شوند، کارتن سازی ها نیز از قاعده مستثنی نیستند. به همین دلیل با رشد بالایی که تولید انواع کارتن بسته بندی و جعبه مقوایی دارند، ساخت انواع کارتن لایه دار نیز به موازات آن رشد می کنند. در نتیجه روز به روز به کیفیت و زیبایی ظاهری انواع کارتن های بسته بندی و جعبه های مقوایی افزوده شده و مشتریان رضایت بیشتری از آن ها خواهند داشت.

  • امکان صادرات شرکت های تولیدی کارتن سازی به کشورهای همسایه

خوش بختانه به دلیل پتانسیل های تولیدی قابل توجهی که در کشورمان وجود دارد، تولیدات انجام شده قابل صادرات به کشورهای دیگر هستند.

در کشورهای همسایه بازارهای مناسبی برای انواع تولیدات کارتنی و مقوایی تولید کننده های ایرانی وجود دارد. بنابراین تولیدکننده هایی که توان جذب مشتری را در بازارهای بین المللی دارند در کوتاه ترین زمان می توانند به سود های کلانی دست پیدا کنند.

  • وجود پتانسیل پیشرفت برای کارتن سازها

پتانسیل پیشرفت در صنعت کارتن سازی و تولید انواع کارتن لایه دار بسیار قابل توجه می باشد. در نتیجه کسانی که در این حرفه فعالیت می کنند با اقدامات مختلف در تلاش هستند نسبت به رقبای خود پیشرفت داشته باشند.

بدانید: اهمیت صنعت کارتن سازی و تاثیر آن در موفقیت های سایر صنایع

خاتمه

در این نوشتار مهم ترین موضوعاتی که به عنوان مزیت ها و معایب شغل کارتن سازی مطرح می شود را در بخش های تفکیک شده آوردیم. خوش بختانه آگاهی از آن ها می تواند کمک کند که راهکارهایی در جهت خروج از بن بست و موانع موجود در این صنعت داشته باشیم و از نقاط قوت آن برای پیشرفت استفاده کنیم.

[ثبت امتیاز]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *