میزان سرمایه گذاری در صنعت کارتن سازی در ایران

میزان سرمایه گذاری در صنعت کارتن سازی ایران

میزان سرمایه گذاری در صنعت کارتن سازی در ایران، به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور در جهان و نیز پتانسیل تولیدی که در آن وجود دارد، قابل توجه می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که پول و دانش کافی را در حوزه سرمایه‌گذاری در این صنعت داشته‌اند، در یکی دو دهه اخیر سرمایه های کلانی را وارد بخش تولیدی صنعت کارتن سازی و جعبه سازی نمودند.

سرمایه گذاری در صنعت کارتن سازی

تولیدات شرکت های کارتن سازی شامل انواع کارتن لایه دار، از جمله:

می‌باشد. این ورق های کارتنی در مراحل ابتدایی به شکل رول و شیت هستند که در روند جعبه سازی به کار گرفته می‌شوند.

بخوانید: اهمیت صنعت کارتن سازی و تاثیر آن در موفقیت های سایر صنایع

مواد اولیه تولید کارتن های لایه دار

بخشی از متریال مصرفی در حوزه تولید انواع ورق کارتن یا کارتن های لایه دار از مواد اولیه بازیافتی یا ضایعات کارتن تشکیل می‌شود. در واقع کارتن هایی که یک مرتبه مورد استفاده بوده‌اند، در فرایند بازیافت، مجدداً در چرخه تولید انواع مقوا، کاغذ و کارتن لایه دار قرار می‌گیرند.

اما بخش دیگری از مواد اولیه کاملاً ویرجین و درجه یک بوده و می‌توانند به تولیدات باکیفیت و بهداشتی بینجامد. کارتن هایی که بهداشتی هستند در روند تولید جعبه سازی برای بسته بندی انواع مواد غذایی، خوراکی و بسته بندی غذا کاربرد بسیاری دارند.  

بدانید: تشخیص میزان مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا

تجهیزات مورد نیاز در صنعت کارتن سازی

در خطوط تولید انواع ورق کارتن، تجهیزات و دستگاه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنوع بالایی دارند. به بیانی دیگر هر بخش از تولید کارتن های لایه دار و نیز جعبه های کارتن بسته بندی یکسری دستگاه های مخصوص به خود دارد که در شرکت های کارتن سازی باید تدارک دیده شوند.

دانستنی: کارتن سازی و آشنایی با مواد اولیه مورد نیاز + ماشین آلات

به همین دلیل سرمایه های کلانی برای خرید و تهیه این دستگاه‌ها باید تامین گردد تا در خطوط تولید به کار گرفته شوند. به همین دلیل در ابتدای مسیر راه اندازی یک شرکت کارتن سازی، چالش‌هایی در همین خصوص وجود دارد.

سرمایه مرتبط با تامین سوله های تولیدی و انبارداری

طبیعی است که علاوه بر خرید انواع تجهیزات تولیدی، نیاز است که محل‌هایی برای انجام اقدامات مرتبط با تولیدی نیز انجام پذیرد. سوله‌هایی که مختص محل تولید باشند، باید متراژ متناسب با حجم دستگاه‌ها داشته و در نقطه جغرافیایی متناسبی قرار گیرند.

حجم واحدهای تولیدی کارتن سازی در ایران

خوش‌بختانه در چند دهه اخیر تعداد شرکت های کارتن سازی در ایران و میزان سرمایه گذاری در این صنعت رو به رشد بوده‌ و توانسته‌اند با تکیه بر انواع تجهیزاتی که از کشورهای دیگر وارد کرده‌اند تولیدات با کیفیتی داشته باشند.

با توجه به سودهایی که در این حوزه نصیب کارتن سازها می‌شود میزان سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام شده و خروجی های اقتصادی کاملاً توجیه گر مناسبی برای سرمایه گذار بوده است. گرچه افزایش قیمت ارز، بحران‌های مربوط به تحریم و سایر موضوعات در سال‌های اخیر باعث شده کارتن سازی با رکود نسبی مواجه شود اما همچنان تمامی واحدهای تولیدی تلاش می‌کنند که به نحوی روی پا بایستند و هزینه‌های خود را تامین سازند.

بیشتر بخوانید: لیست بهترین شرکت های کارتن سازی با ماشین آلات هوش مند

خاتمه

در این مقاله در خصوص میزان سرمایه‌گذاری و موارد نیازمند به صرف هزینه در این صنعت صحبت کردیم. مشخص گردید که در کشور ایران سرمایه گذاری‌های قابل توجهی در این حوزه انجام شده و نیازهای ما به انواع تولیدات این واحد صنعتی در داخل کشورمان تامین می‌گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *