تفاوت شرکت ورق سازی کارتن با شرکت کارتن سازی

تفاوت شرکت ورق سازی کارتن با شرکت کارتن سازی

تفاوت شرکت ورق سازی کارتن با شرکت کارتن سازی از موضوعاتی است که شاید هرگز به آن پرداخته نشده و احتمال دارد که برای بسیاری از افراد مورد پرسشگری قرار گیرد. به همین دلیل در این مقاله به ارائه توضیحات مختصری در خصوص تفاوت فعالیت‌های این دو نوع شرکت فعال در در صنعت کارتن سازی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کارتن چه تفاوتی با ورق کارتن دارد؟

قبل از این که هر توضیحی ارائه دهیم، یادآوری این نکته مهم است که هر کلمه یا واژه‌ای می‌تواند معانی متعدد داشته باشد. علاوه بر آن نیز احتمال دارد هر کلمه و واژه ای یک معنی اصطلاحی داشته باشد و یک معنای تحت الفظی.

بنابراین کلمه “کارتن” هم می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و کسانی که این واژه را استفاده می‌کنند در هنگام ادای این کلمه به کالاهای مختلفی اشاره داشته باشند.

برای مثال فرد متخصصی که در حیطه کارتن سازی فعالیت‌های تخصصی انجام داده است، کارتن را به ورق های کارتنی رول شده یا شیت شده اطلاق کرده و واژه جعبه را برای بسته بندی های کارتنی استفاده می‌کند.

اما در اصطلاح عامیانه و در بیان مرم عادی مشاهده کرده‌ایم که افراد واژه کارتن را برای اشاره کردن به جعبه کارتنی به کار می‌گیرند.

به طور کلی واژه “کارتن” هم برای ورق کارتن و هم برای جعبه کارتنی مورد استفاده است. به همین دلیل تا حدودی ممکن است که موجب سوء تفاهم بین افراد شود.

بدانید: اهمیت صنعت کارتن سازی و تاثیر آن در موفقیت های سایر صنایع

شرکت ورق سازی کارتن

شرکت های ورق سازی دارای خطوط تولیدی مختلف و متعددی هستند که در آن‌ها به تولید انواع ورق های کارتنی در عروض و در تعداد لایه های مختلف می‌پردازند.

برای مثال ورق های کارتنی دو لایه یا سینگل، سه لایه، چهار لایه، پنج لایه، هفت لایه عمده ورق های کارتنی هستند که در روند تولید انواع جعبه های کارتنی به عنوان مواد اولیه به کار گرفته می‌شوند.

این ورق های کارتنی با دستگاه های مخصوص ورق سازی تولید می‌شوند و از این شرکت ها به سایر کمپانی های کارتن سازی ( منظور جعبه سازی ) ارسال می‌گردند.

روند تولید انواع ورق های کارتنی

ورق های کارتنی از تعدادی لاینر و فلوت تولید شده‌اند. لاینر و فلوت، کاغذ یا مقواهایی هستند که با چسب‌های مخصوص به هم متصل شده و ورق کارتنی تشکیل می‌شود. دستگاه های ورق سازی نیز امکان تولید ورق های کارتنی را در عرض های مختلف دارند. برای مثال 2 متر 50 سانتی متر یکی از عرض‌هایی است که در تولید یک ورق کارتنی لحاظ می‌شود.

مقواها یا کاغذها از شرکت های کاغذ سازی تهیه شده و در شرکت های ورق کارتن سازی در خدمت تولیدات کارتنی قرار می‌گیرد.

مرتبط بخوانید: ویژگی های بهترین ورق کارتن در صنعت کارتن سازی

شرکت کارتن سازی ( جعبه سازی )

در مواردی شاهد هستیم که افراد به شرکت های ورق سازی، کارتن سازی هم می‌گویند. این تفاوت‌های لفظی کلمات به نوعی به معانی اصطلاحی آن‌ها باز می‌گردد. به همین دلیل نیاز است که بین دو شرکت کارتن سازی و ورق کارتن سازی این تفکیک را قائل شوید.

در شرکت های کارتن سازی با به کار گیری انواع مواد اولیه از جمله انواع ورق های کارتنی به تولید انواع بسته بندی های کارتنی با تکنیک های چاپی مختلف از جمله فلکسو و افست می‌پردازند.

در این شرکت ها با پیشرفته‌ترین دستگاه ها و تجهیزات کارتن سازی می‌توانند انواع مدل های کارتن های بسته بندی را تولید و به مشتریان ارائه کنند.

البته در سطح کشور یکسری از شرکت های کارتن سازی خط تولید ورق سازی را نیز دارند و تا حدودی مواد اولیه خودشان را نیز به تولید می‌رسانند.

اما به طور عمده بین شرکت کارتن سازی و ورق سازی کارتن تفاوت‌هایی وجود دارد که به تولیدات آن‌ها باز می‌گردد. طبعاً دستگاه‌های مورد استفاده آن‌ها نیز با هم تفاوت دارد و باید از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده کنند.

به طور خلاصه تولیدات شرکت های ورق کارتن سازی، کارتن های لایه دار به شکل رول و شیت است. اما در شرکت های کارتن سازی شاهد تولید جعبه های کارتنی در ابعاد، مدل‌ها ( فلکسویی، دایکاتی، لمینتی و … ) و طراحی های مختلف هستیم.

انواع مدل کارتن های بسته بندی

کارتن‌های بسته بندی انواع متعددی دارند، از جمله:

بیشتر بخوانید: کارتن سازی و آشنایی با مواد اولیه مورد نیاز + ماشین آلات

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم که دو کلمه کارتن سازی و ورق سازی را به صورت خلاصه توضیح دهیم و بگوییم که معانی دقیق آن‌ها چه چیزی هستند. علاوه بر آن نیز توضیح دادیم این دو شرکت متفاوت هستند و هر کدام‌شان تولیدات مخصوص به خود را دارند.

کسانی که در حرفه و صنعت کارتن سازی فعالیت می‌کنند شاید گاهی متوجه این موضوعات نباشند. زیرا به قدری در این حیطه کار می‌کنند و با همکاران‌شان مکالمات روزمره دارند که به یک هم زبانی رسیده‌اند و مشکلی در استفاده از این کلمات ندارند.

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در ورق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *