ویژگی های بهترین ورق کارتن در صنعت کارتن سازی

ویژگی های بهترین ورق کارتن

ویژگی‌ های بهترین ورق کارتن در صنعت کارتن سازی شامل تعدادی خصوصیاتی است که باعث می‌شود یک ورق کارتن مناسب برای تولید جعبه بسته بندی بادوام داشته باشیم. به طور کلی این ویژگی‌ها به ترکیبات و مواد اولیه تولید ورق های کارتنی باز می‌گردد که باید به آن‌ها توجه داشت.

تا انتهای این مقاله با ما باشید تا به شما بگوییم که برای ارزیابی یک ورق کارتن خوب باید به چه موضوعاتی بپردازید.

کارتن یا ورق کارتن؟

در ابتدا ارائه این توضیح ضروری است که در بیان تخصصی افراد متخصص در صنعت کارتن سازی، بین ورق کارتن و کارتن تمایزی وجود ندارد. در واقع منظور از کارتن همان ورق کارتن است که در تولید انواع جعبه های بسته بندی کارتنی به کار گرفته می‌شود.

انواع کارتن یا ورق کارتن

به طور عمده کارتن‌ها دارای انواعی هستند، از جمله:

تولید کارتن از انواع مقواها

کارتن ها از تعدادی لاینر و فلوت‌ تولید می‌شوند که به شکل یکی در میان روی هم قرار می‌گیرند. یک لایه لاینر و یک لایه فلوت و مجدد لاینر در کنار هم قرار داده می‌شوند و یک ورق کارتن را تشکیل می‌دهند.

مرتبط بخوانید: فلوت و لاینر کارتن چیست و علت نیاز به آنها در کارتن‌لایه دار

به هر کدام از این لاینرها و فلوت‌ها مقوا گفته می‌شود. زیرا ضخامت یا گرماژ آن‌ها نسبت به انواع کاغذ بیشتر است و مقاومت بالایی دارند. پس به طور کلی تمامی ورق های کارتنی یا کارتن ها متشکل از لایه های مقوایی هستند.

نکته آخر این که مقواها نیز دارای انواعی می‌باشند و تعیین کننده کیفیت ترکیبات یک ورق کارتن هستند. کرافت، تست لاینر، لاینر سه نوع عمده مقواهایی هستند که در روند تولید انواع ورق های کارتنی به کار گرفته می‌شوند.

دانستنی: کاغذ تست لاینر چیست و چه تفاوتی با کاغذ لاینر دارد؟

ویژگی های ورق کارتن خوب در صنعت کارتن سازی

ویژگی‌هایی که یک ورق کارتن خوب باید داشته باشد، موارد زیر هستند:

ترکیبات با کیفیت

در تولید انواع ورق کارتن ترکیب‌های مختلفی به کار می‌گیرند. ترکیب به جنس یا نوع لایه های مقوایی که در یک ورق کارتنی استفاده شده است، اشاره دارد. تست لاینر، کاغذ ایرانی و کرافت کیفیت یکسانی ندارند. به همین دلیل کیفیت مقواها که لایه های تشکیل دهنده ورق کارتنی را تشکیل می‌دهند، در نهایت در تعیین کیفیت آن نقش خواهد داشت. به طور کلی کرافت نسبت به تست و ایرانی دارای کیفیت بیشتری است و استحکام بیشتری هم دارد. در نتیجه ورق های کارتنی‌ای که از مواد اولیه کرافت تولید شده‌اند، ورق کارتنی بهتری محسوب می‌شوند.

بیشتر بدانید: بهترین نوع کاغذ و مقوا در طراحی بسته بندی

گرماژ یا ضخامت

ضخامت یک ورق کارتن علاوه بر اینکه ناشی از تعداد لایه‌های آن ( دولایه یا سه لایه یا بیشتر ) است، ضخامت هر کدام از مقواهای تشکیل دهنده آن نیز اثرگذار خواهد بود.

مقواهای کرافت و تست لاینر و ایرانی در طیف گرماژی مختلفی تولید می‌شوند. بنابراین در صورتی که گرم بالایی داشته باشند، در نهایت در میزان ضخامت ورق‌های کارتنی نیز اثر خود را خواهند گذاشت.

به طور کلی ورق کارتنی خوب و مناسب دارای ضخامت بالایی است و از آن برای تولید جعبه بسته بندی محصولات با وزن بالا استفاده می‌کنند.

مقاومت و استحکام ورق های کارتنی با گرماژ بالا، مناسب است. در نتیجه از این ورق های کارتنی می‌توان جعبه های کارتنی مقاوم‌تری تولید کرد.

مواد اولیه

مواد اولیه‌ای که برای تولید مقواها استفاده می‌شوند، متفاوت هستند. برای مثال ضایعات کارتن یا آخال از جمله مواد اولیه‌ای هستند که برای تولید خمیر کاغذ و انواع مقواها به کار گرفته می‌شوند. ضایعات کارتنی از این جهت مثبت هستند که از قطع بی‌رویه درختان جلوگیری می‌کنند. اما نقطه منفی آن‌ها این است که در روند تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی چندان کاربردی ندارند. دلیل مشخصی هم برای آن وجود دارد. ضایعات کارتنی در صورت تماس مستقیم با مواد غذایی سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کنند.

برخی از انواع مقواها از مواد اولیه‌ای کاملا دست اول، ویرجین و بهداشتی تولید می‌شوند. این مواد اولیه از تنه درختان تهیه شده و کاملاً بهداشتی هستند. به آن‌ها مقوا بهداشتی گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص میزان مواد اولیه بازیافتی در کاغذ و مقوا

زمان تولید یا تاریخ تولید مقواهای به کار رفته در ورق کارتن

مقواهای لاینر و فلوتینگ که در تولید انواع ورق های کارتنی به کار گرفته می‌شوند، در یک بازه زمانی تولید شده و در خط تولید ورق کارتن سازی قرار می‌گیرند.

مقواهایی که به عنوان لاینر و فلوتینگ مورد استفاده هستند، در صورتی که مدت زمان زیادی از تاریخ تولیدشان گذشته باشد، دچار تغییراتی در بافت‌شان خواهند شد.

برای مثال مقواهای کرافت یا تست لاینر به مرور زمان رطوبت خود را از دست می‌دهند و بافت خشک و شکننده‌ای پیدا می‌کنند. در نتیجه استفاده از آن‌ها در تولید ورق کارتن می‌تواند موجب کاهش کیفیت ورق های کارتنی گردد.

در اغلب موارد زمانی که در خط تولید ورق سازی، مقواها به مرحله بهره‌برداری می‌رسند، اقدامی که کارگر خط تولید انجام می‌دهد، این است که لایه های رویی رول مقواها را پاره می‌کند. این لایه های رویی به دلیل تماس با هوا رطوبت و کیفیت خودشان را از دست داده‌اند. در نتیجه در روند تولید ورق کارتن استفاده نخواهند شد و به عنوان ضایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین اهمیت دارد، مقواهایی که برای تولید ورق کارتن استفاده می‌شود چه زمانی تولید گردیده و چقدر انبارهای شرکت‌های ورق سازی نگهداری شده است.

هر چقدر زمان تولید مقواها به تولید ورق های کارتنی تشکیل شده از آن‌ها نزدیک‌تر باشد، به همان میزان کیفیت ورق‌های کارتنی افزایش خواهد یافت. در نهایت نیز با استفاده از انواع ورق‌های کارتنی با کیفیت و استاندارد می‌توانیم جعبه و بسته بندی های کارتنی مقاومی تولید کنیم.

بخوانید: مراحل تولید انواع ورق کارتن در شرکت کارتن سازی+ از مقوا تا کارتن

خاتمه

در این مقاله عمده ویژگی‌هایی که یک ورق کارتن خوب باید داشته باشد را برشمردیم. خوشبختانه در چند ساله اخیر در پرتو پیشرفت‌های صنعتی‌ای که کشورمان داشته است، توانسته‌ایم که به تولیدات باکیفیت در حوزه کارتن سازی و صنعت ورق سازی و تولید و چاپ انواع بسته بندی دست پیدا کنیم و نیازمان در این زمینه به شکل داخلی و مستقل از کشورهای دیگر تامین گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در ورق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *